هزینه-تحصیل-در-کانادا

contact

23

مهر
1396

هزینه تحصیل در کانادا

ارسال شده توسط: کسری

هزینه و مخارج تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوبترین مقصدهای تحصیلی جهان برای دانشجویان بین المللی است که تجربه ها و فرصت های متنوع زیادی را در کشوری شناخته شده از نظر اندازه ی وسیع، شهرهای چندفرهنگی و زیبایی های طبیعی اش، ارائه می نماید. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، خبر خوب این است که شهریه در این کشور کمتر از سایر کشورهای انگلیسی زبان (همانند آمریکا، انگلستان و استرالیا) است، با این حال شهریه ی تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر همچنان بسیار بالاست.

شورای آموزش و پرورش کانادا (CMEC) ابزار آنلاین سودمندی ارائه کرده است که برای دانشجویان بین المللی آینده این امکان را فراهم می کند تا بتواند هزینه ی تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا را فورا محاسبه نمایند. همچنین راهنمایی در مورد مدارک مورد نیاز برای اپلای به دانشگاه های کانادا ارائه می نماید.

 

شهریه های تحصیل در کانادا

هر یک از دانشگاه های کانادا به طور مستقل هزینه های خود را تعیین می کنند و این مبالغ با توجه به فاکتورهایی از جمله اینکه درحال تحصیل در چه دوره ای هستید، دانشجوی بین المللی هستید یا دانشجوی داخلی و اینکه آیا در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستید یا ارشد، ممکن است متغیر باشد. بر طبق آخرین گزارش سازمان آمار کانادا، شهریه دانشگاه ها در سال 2017/18 برای دانشجویان بومی مقطع کارشناسی به طور میانیگن 3.1% افزایش می یابد. شهریه ی دانشگاه های استان انتاریو (تحصیل در استان انتاریو) که در آن دانشجویان داخلی مقطع کارشناسی بالاترین شهریه در کل کانادا است و دانشجویان به طور میانگین 8,454 دلار در سال پرداخت خواهند کرد.

اگر یکی از شهروندان خود کانادا هستید که در حال تحصیل در آنجا می باشید، باید انتظار داشته باشید که برای دوره های کارشناسی خود سالیانه مبلغ 6,571 دلار و برای دوره های ارشد و دکترای خود مبلغ 6,907 دلار پرداخت نمایید.

 

شهریه ی دوره های کارشناسی در کانادا

بر طبق سازمان آمار کانادا، میانگین هزینه ی شهریه دانشگاه های کانادا در سال 2017/18 برای دانشجویان بین المللی، سالیانه 25,180 دلار است. دوره های هنر و علوم انسانی ارزانتر هستند در حالیکه رشته هایی همانند مهندسی و پزشکی میان گران پرهزینه ترین رشته ها (به طور میانگین 28,625 دلار در سال) قرار دارند. هزینه ی رشته های تجارت و مدیریت کمتر از میانگین شهریه در کل کشور و معادل با 24,683 دلار در سال می باشد.

 

شهریه ی دوره های ارشد در کانادا

اگر قصد تحصیل در دوره های آموزش عالی کانادا را دارید، شهریه ها عموما پایینتر است و مجددا بر حسب دوره ی تحصیلی مد نظر شما ممکن است متغیر باشند. سازمان آمار کانادا متوسط شهریه ی دوره های تحصیلات تکمیلی در کانادا برای سال 2017/18 را مبلغ 51,891 دلار کانادا تعیین کرده است در حالیکه هزینه ی عادی دوره های MBA در کانادا (رشته ام بی ای (MBA) در کانادا) به طور میانگین 29,293 دلار است.

هزینه ی زندگی در کانادا

اگرچه در شرایط مورد نیاز اخذ ویزای کانادا ذکر شده است که باید حداقل 10,000 دلار کانادا (یا 8,900 تا 11,000 دلار کانادا) بیشتر از هزینه ی شهریه ی خود را داشته باشید، محتملا باید برای مخارج زندگی خود چیزی بیش از این مبلغ هزینه کنید. هزینه های زندگی شما با توجه به موقعیت مکانی و همچنین عادت های خرج پول شما به طور قابل توجهی متغیر خواهد بود. شهرهای بزرگتر عموما از نظر قیمت پرهزینه تر هستند.

دانشگاه De Montreal براورد کرده است که دانشجویان در مجموع 15,050 دلار در سال برای مخارج مسکن، غذا، اقامت، کتاب، هزینه های تلفن و مخارج متفرقه نیاز خواهند داشت. به طور مشابه، دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور، هزینه های زندگی را معادل با 15,500 دلار برآورد می کند که این مبلغ هزینه های اجباری بیمه سلامت که تحت برنامه سلامت بریتیش کلمبیا 864 دلار در سال است را در بر نمی گیرد. (ونکوور گرانقیمت ترین شهر کانادا برای زندگی مخصوصا از نظر مبالغ اجاره است). کنار گذاشتن پول برای هزینه های دیگری همانند لباس های زمستانی ایده ی خوبی است.

سه نوع اصلی اقامتگاه های دانشجویی در کانادا (اقامتگاه خانگی، خوابگاه های دانشگاه و اقامتگاه های خصوصی) از نظر هزینه به طور قابل توجهی متغیر هستند و دانشجویان به طور میانگین  6,000 دلار در سال برای محل اقامت خود پرداخت می کنند. اقامتگاه های اشتراکی خصوصی می تواند تا 8,400 دلار در سال هزینه داشته باشد. خوابگاه های دانشگاه اغلب ارزانتر هستند و برخی از دانشگاه ها دارای برنامه ای برای وعده های غذایی هستند و دانشجویان می توانند از فروشگاه مواد غذایی دانشگاه، غذا خریداری نمایند.

برخی از نمونه هزینه های زندگی در کانادا:

  • غذا خوردن در رستوران: 15 دلار به ازای هر فرد
  • بلیط یک سفره وسایل حمل و نقل عمومی: 10 دلار
  • یک قرص نان: 76 دلار
  • بلیط سینما: 99
  • هزینه های ورزشی (ماهیانه): 42 دلار

شما همچنین باید به خاطر داشته باشید که در حین تحصیل در کانادا حتما بیمه ی اجباری خدمات درمانی را تهیه کنید. این بیمه تقریبا 600 دلار در سال هزینه دارد.

 

ویزای دانشجویی کانادا و هزینه ی درخواست

برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل کانادا را اخذ کنید که این مجوز در مدت اقامتتان به عنوان ویزای دانشجویی کانادا محسوب می شود. اگر دوره ی تحصیلی یا برنامه ی شما کمتر از 6 ماه به طور انجامد، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیست. اپلای استادی پرمیت کانادا تقریبا 150 دلار هزینه دارد.

هزینه های اپلای به دانشگاه های کانادا با توجه به دانشگاه و کشور مبداتان، متغیر خواهد بود. برای مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان مقطع کارشناسی شهروند کانادا (و ساکنان دائم، پناهندگان و دیپلمات ها)، 68 دلار هزینه می گیرد و از دانشجویان بین المللی 114 دلار هزینه می گیرد. در صورتی که دانشجوی بین المللی یکی از کشورهای در حال توسعه هستید، ممکن است واجد شرایط تخفیف در هزینه ها شوید.

 

کمک های مالی برای تحصیل در کانادا

بورسیه ها، جوایز و کمک هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی کانادا، هم برای مقطع کارشناسی و هم مقطع ارشد موجود می باشد. که شامل بورسیه های خاص برای موفقیت های ورزشی و تحصیلی و بورسیه های مختص به هر رشته می باشد.

 

مشاغل دانشجویی در کانادا

اگر برای کمک مالی به خود، تمایل دارید در حین تحصیل در کانادا شغلی پاره وقت داشته باشید، می توانید حداکثر تا سقف 20 ساعت در هر هفته از ترم تحصیلی و به صورت تمام وقت در تعطیلی هایی همانند تعطیلات زمستان یا تابستان بدون نیاز به اخذ مجوز کار، داخل یا خارج از پردیس دانشگاه مشغول به کار شوید.

کمک هزینه های تحصیلی بسیار زیادی از طرف دانشگاه های کانادا ارائه می شوند، بنابراین شما می توانید برای بورسیه ای که به طور انحصاری توسط دانشگاه انتخابی شما ارائه می شود، درخواست دهید. در همه ی موارد، باید تا حد ممکن، زودتر اپلای کرد زیرا فاندهای تحصیلی کانادا، محدود و بسیار رقابتی هستند. توصیه می شود که متقاضیان بین المللی، فرصت های اخذ بورسیه برای تحصیل در خارج از کشور را که توسط سازمان های داخل کشور خود ارائه می شود، بررسی نمایند.

یکی از قابل توجه ترین بورسیه های تحصیل در کانادا، برنامه های تحصیلی کشورهای مشترک المنافع کانادا است که بورسیه هایی را برای دانشجویان سایر کشورهای مشترک المنافع ارائه می دهد.

شرایط مورد نیاز

برای انجام این کار باید:

  • دارای یک مجوز تحصیلی معتبر باشید.
  • دانشجوی تمام وقت باشید
  • در یکی از موسسات آموزشی معتبر آموزش عالی ثبت نام کرده باشید.
  • در حال تحصیل در یک دوره ی آموزش آکادمیک، حرفه ای یا تخصصی باشید که منجر به اخذ یک مدرک، دیپلما یا سرتیفیکیتی شود که حداقل 6 ماه به طور انجامد.

همچنین به منظور کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی، باید دارای شماره ی بیمه ی اجتماعی (SIN) از سازمان Service Canada باشید.