×

نروژ از زمان جنگ جهانی دوم رشد سریع اقتصادی را تجربه کرده است و اکنون با داشتن سیستم رفاهی اسکاندیناوی جزو ثروتمندترین کشورهای جهان است.

اطلاعات عمومی در مورد نروژ

NORWAY

پادشاهی نروژ مشروطه است که در شمال اروپا ، بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است.

نروژ و وایکینگ ها
در دوره وایکینگ های نروژی آنها با کشتی های وایکینگ خود به کشورهای مدیترانه ، انگلیس ، اسکاتلند و ایرلند سفر کردند. در دوره وایکینگ ها گسترش کشور و مهاجرت به آن آغاز شد. بسیاری از نروژی ها این کشور را برای زندگی در ایسلند ، جزایر فارو ، گرینلند و بخش هایی از انگلیس و ایرلند ترک کردند. شهرهای مدرن ایرلندی لیمریک ، دوبلین و واترفورد توسط مهاجران نروژی تأسیس شده اند.
اسلو پایتخت نروژ و دارای یک موزه با شکوه از کشتی های باشکوه وایکینگ است.

آب و هوا نروژ
با توجه به اقیانوس خلیج فارس جریان نروژ دمای گرمتر از حد انتظار در چنین عرض های جغرافیایی شمالی ، خصوصاً در امتداد ساحل ، با دمای تابستان در حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و دمای زمستان عمدتا بالاتر از صفر درجه سانتیگراد (+32 درجه فارنهایت) را تجربه می کند. حتی شهر قطبی تروسو نیز دارای زمستانهای سرد نیست و میانگین دمای آن در ژانویه از -3 درجه سانتیگراد است. سرزمین اصلی زمستانهای سردتری را با برف تجربه می کند ، بسیار عالی برای فعالیت های زمستانی.

در نروژ در بخش های مختلف کشور آب و هوا متفاوت است در بخش شمالی در زمستان سرما بسیار شدیدتر است و در تابستان گرم .بخش جنوبی نروژ زمستانهایش معتدل و مرطوب است. آب ­وهوای سواحل در جنوب در تمامی فصل­ها ملایم و مرطوب است. در تابستان اکثر مناطق نروژ دارای آب­ وهوای محبوبیست.

خورشید نیمه شب در نروژ
خورشید در تابستانِ شمال نروژ، نیمه شب دیده می­شود و روزها بسیار طولانی است و جالب است بدانید به دلیل عرض جغرافیایی زیاد نروژ ، تغییرات فصلی زیادی در نورِ روز مشاهده می شود، از اواخر ماه مه تا اواخر ماه ژوئیه خورشید در نروژ  غروب می­کند اما هرگز شب نمی­شود و حدود 20 ساعت از روز را تجربه میکنند ولی در عوض مردمان شمال نروژ در زمستان یک ماه خورشید را نمیبینند زیرا خورشید هرگز از افق بالاتر نمی آید.

ساحل نروژ
نروژ دارای یک خط ساحلی گسترده و منحصر به فرد است که دارای جزایر و گذرگاه های باریک و قله های کوهستانی است .سفر دریایی به نروژ به عنوان زیباترین سفر جهان شناخته می شود.

اقتصاد در نروژ
نروژ از زمان جنگ جهانی دوم رشد سریع اقتصادی را تجربه کرده است و اکنون با داشتن سیستم رفاهی اسکاندیناوی جزو ثروتمندترین کشورهای جهان است. نروژ سومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان بحساب می آید.

نروژ کشوری صلح آمیز
از آنجا که نروژ تقریباً 4 میلیون نفر جمعیت دارد یک کشور آرام ، صلح آمیز و امن محسوب می شود. بزرگترین شهر نروژ - پایتخت نروژ اسلو - دارای 500000 نفر جمعیت است. نروژ از سال 2001 تا 2006 در رده بندی بالاترین کشورها در توسعه انسانی قرار داشت و در سال 2007 به مقام دوم رسید. همچنین در نظرسنجی در سال 2007 توسط شاخص صلح جهانی ، صلح آمیزترین کشور جهان قرار گرفت.

یخچالهای طبیعی نروژ
با تغییر اوضاع اقلیمی، بیشتر یخها ذوب شدند و دره ها به تدریج با آب نمکی از ساحل پر شدند و بدین ترتیب فیجرها را ایجاد کردند. با این وجود همه یخها ذوب نشده اند و بخش هایی از مناطق کوهستانی پوشیده از یخ هستند، بنابراین یخچالهای طبیعی را ایجاد می کنند.

آب و هوا در مناطق غربی فجورد برای رشد میوه بسیار عالیست و دیدنی ترین مناظر از شکوفه های باغ میوه را در اواخر بهار میتوانید ببینید.

راههای کوهستانی نروژ
نروژ همچنین کشوری کوهستانیست با جاده های کوهستانی زیبا و راه آهن دیدنی در کوهستان ها مانند راه آهن مشهور Flam ، قطار تماشایی Rauma.

راه آهن Flam که از ایستگاه کوهستان میردال که از دره زیبای Flam با آبشارها و رودخانه ها عبور می کند شروع می شود و از مسیر خود به پایین به Sognefjord و روستای فیورد Flam می رود. این راه آهن یکی از تندترین خطوط ریلی جهان است.

خط قطار Rauma از دره رامسدال نفس گیر عبور می کند که با قله های کوه Trolltindene (قله های ترول) با دیوار معروف ترول (Trollveggen در نروژی) احاطه شده است. دیوار ترول بلندترین چهره سنگی عمودی در اروپا است که 1100 متر ارتفاع دارد.

شفق قطبی در نروژ
چراغهای شمالی فقط در مناطق خاصی قابل مشاهده هستند. آنها از نظر رنگ و شدت متفاوت هستند و برخلاف ماه ، خورشید و ستاره ها غیرقابل پیش بینی و منحصر به فرد هستند. چراغهای شمالی در نروژ ، شفق قطبی شبانه خوانده می شوند.

لینک کلیه ی مطالب نروژ در سایت


تحصیل در نروژ از ابتدایی تا دانشگاه

در این مقاله به بررسی مقاطع تحصیلی در نروژ از دوران ابتدایی تا دانشگاهی پرداخته ایم...

اطلاعات عمومی در مورد نروژ

نروژ از زمان جنگ جهانی دوم رشد سریع اقتصادی را تجربه کرده است و اکنون با داشتن سیستم رفاهی اسکاندینا...

اطلاعات کلی درباره نروژ

نروژ به دلیل داشتن بخشی از ذخایر نفتی وگاز دریایی خود، دارای چهارمین درآمد سرانه و یکی از بالاترین ا...

زندگی دانشجویی درنروژ

تمام دانشجویانی که در دانشگاههای نروژ پذیرفته میشوند برای گرفتن خوابگاه و محل اقامت دانشجویی میتوانن...