کنسرت علیرضا طلیسچی در استانبول 16 خرداد
×

وقتی متقاضی ویزای سوئیس هستید ، در واقع متقاضی ویزای شینگن هستید...

انواع مجوزها برای اقامت در سوئیس

اجازه اقامت از یک تا پنج سال برای کسانیکه کارگران ماهر هستند و ویزای خود اشتغالی قرار دارد.

صرف نظر از اینکه شما شهروند اتحادیه اروپا / EFTA باشید یا خیر ، هرکسی که می خواهد بیش از 90 روز در سوئیس اقامت داشته باشد ، باید اجازه اقامت را دریافت کند.

وقتی متقاضی ویزای سوئیس هستید ، در واقع متقاضی ویزای شینگن هستید که به شما امکان می دهد آزادانه به تمام کشورهای شینگن سفر کنید. سوئیس در سال 1999 توافق نامه ی AFMP را امضا كرد و باعث شد زندگی و كار برای شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA در سوئیس آسانتر شود. ساکنان اتحادیه اروپا و EFTA برای ورود یا ماندن در سوئیس حداکثر 90 روز نیاز به ویزا ندارند. به هر حال برای اقامت بیش از 90 روز ، آنها و اتباع کشورهای ثالث به اجازه اقامت احتیاج دارند. برخلاف سایر کشورهای اتحادیه اروپا ، سوئیس بلو کارت ندارد.

مجوزهای کاری و ویزاهای مبتنی بر اشتغال

اخذ مجوز کار یا ویزای اشتغال در سوئیس از سال 2015 به طور فزاینده ای دشوار شده است. اتباع غیر اتحادیه اروپا / EFTA که مایل به زندگی و کار در سوئیس هستند باید بدانند که دولت سوئیس دارای سهمیه بندی در محل است که فقط تعداد مشخصی از مجوزها را مجاز می دانند. هر سال دولت سوئیس گزارشی از این سهمیه ها منتشر می کند و به هر کشور تعداد مشخصی اختصاص داده می شود، وقتی سهمیه ها تأمین شد ، مهاجران برای درخواست مجوز باید یک سال دیگر صبر کنند.


شرایط ویزای کار سوئیس

اخیراً ، دولت سوئیس سهمیه مجوز کار را برای اتباع غیر اتحادیه اروپا و EFTA بالا برده است ،همچنین سطح زبان را هم افزایش داده و باید حداقل در سطح A1 بتوانند سوئیسی صحبت کنند و بنویسند. هرچه مدت زمان ماندن در سوئیس بیشتر باشد ، تسلط بیشتری برای یادگیری زبان پیدا میکنید. اگر متقاضی ویزای سطح B هستید و هیچ یک از چهار زبان رسمی را نمی دانید ، باید مدرک ثبت نام در یک دوره زبان را ارائه دهید.

 

شرایط ویزا برای اتباع غیر اتحادیه اروپا / EFTA

در حالی که اتباع اتحادیه اروپا و EFTA فقط باید درخواست مجوز کار در سوئیس بدهند ، اتباع غیر اتحادیه اروپا / EFTA قبل از اجازه کار برای ویزای اقامت نیاز به درخواست ویزای اقامت دارند. اگر هنگام بازدید از سوئیس کار پیدا کردید ، باید از کشور خارج شوید و به قصد کار بازگردید.

به عنوان یک شهروند کشور ثالث ، هنگام درخواست اجازه کار در سوئیس با محدودیت ها و شرایط بیشتری روبرو خواهید شد.

برای دریافت جواز کار در سوئیس باید:

 1.     یک کارگر "بسیار ماهر" باشید. این بدان معناست که شما یک مدیر یا متخصص در حرفه ایی خاص هستید.
 2.     داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک معادل آن از یک موسسه آموزش عالی.
 3.     چندین سال سابقه کار حرفه ای داشته باشید.
 4.     اثبات کنید که به پیشرفت حرفه ای و اجتماعی شغلتان در سوئیس کمک میکنید. مواردی که در نظر گرفته می شود سن شما ، دانش زبان محلی ، دانش زبان های دیگر و برنامه های شما برای انطباق با شیوه زندگی در سوئیس است.

علاوه بر این ، کارفرمای شما باید ثابت کند که هیچ فردی در محدوده ی منطقه ی مورد نظر شما برای اخذ مجوز کار واجد شرایط نیست. آنها همچنین باید توضیح دهند که شهروندان سوئیسی نمیتوانند آن شغل را انجام دهند و همچنین باید لیست حقوق و دستمزد مورد انتظار شما را تأمین کنند.

علاوه بر صلاحیت های کلی و اثبات آن ، از شما خواسته می شود که مدارک زیر را ارائه دهید:

    فرم درخواست تکمیل شده
    دو قطعه عکس گذرنامه
    گذرنامه اصلی و کپی ویزاهای قبلی
    دو صفحه گذرنامه خالی

ویزای تجاری

برای درخواست ویزای کار در سوئیس ، ویزای تجاری شینگن را درخواست خواهید کرد. الزامات عمومی شامل موارد زیر است:

 •     فرم درخواست تکمیل شده
 •     دو قطعه عکس گذرنامه
 •     برنامه سفر
 •     بیمه نامه سفر
 •     اثبات اسکان (قرارداد اجاره)
 •     رزرو هتل
 •     دعوتنامه از میزبان شما
 •     صورت حساب بانکی یا نامه حمایت مالی
 •     شرح مختصری از محل کار در نظر گرفته شده

علاوه بر این اسناد ، شما همچنین باید نامه ای را ارائه دهید که هدف شما از ورود به اتحادیه اروپا را بیان می کند. اگر برای کار برای شغل در سوئیس هستید یا در حال مسافرت با یک شرکت هستید ، کارفرما نیز باید نامه ای را ارائه دهد که در آن نوع کار و هدف شما به عنوان کارمند یا شریک تجاری ذکر شده باشد. همچنین کارفرما ملزم به ارائه مدارک مالی است.

ویزای خانوادگی

اعضای خانواده شهروندان EU / EFTA و شهروندان غیر EU / EFTA ،که تابعیت سوئیس یا ویزای اقامت دائم داشته باشند فقط می توانند به سوئیس بیایند، در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است ،اولا سرپرست خانواده خود دارای مجوز اقامت در اروپا باشد و اقامت اروپا را قبلا اخذ کرده باشد ،ثانیا از نظر مالی توانایی اداره زندگی خود و وابسته خانواده گی را داشته باشد و بدون کمک دولت اروپایی بتواند زندگی خود را اداره کند و ثالثا مدارک کافی و واقعی مبنی بر رابطه خانوادگی بین طرفین وجود داشته باشد.

قانون شرط چهار ساله الحاق خانواده، شامل فردی است که در اروپا زندگی می کند، این فرد بایستی قبل از اینکه به اعضای خانواده اش اجازه اقامت داده شود، خودش 4 سال سابقه کار یا تحصیلات در اروپا را داشته باشد.

ویزای شنگن در 4 نوع صادر می شود :

ویزای نوع A :ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.
ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شینگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شینگن برساند.
ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شینگن می شوند.
ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شینگن وارد و از آن خارج شوند.
توجه کنید که اگر بخواهید بیش از 90 روز در محدوده شینگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از 90 روز اقامت خود در محدوده شینگن استفاده کنید، باید حتما 3 ماه خارج از شینگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شینگن دریافت کنید.


انواع مجوزها برای اقامت در سوئیس

وقتی متقاضی ویزای سوئیس هستید ، در واقع متقاضی ویزای شینگن هستید...