×

تعریف و انواع بورسیه تحصیلی و روشهای رسیدن به بورسیه توضیح داده می شود

بورسیه تحصیلی و انواع آن

بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی به کمک های مالی یا غیرمالی اغلب بلاعوض گفته می شود که از سوی مراکز آموزشی، دانشگاه ها، دولت ها، سازمان ها و مؤسسات علمی، خیریه و اشخاص حقیقی به دانشجو داده شده که یا به حساب شخصی یا دانشگاهی او واریز شده یا از مبلغ شهریه کسر می شود.

 

معمولاً در کشور ما بین عموم مردم وقتی صحبت از بورسیه می شود، "تحصیل رایگان" به ذهن شنونده می رسد. این اصطلاح به نوعی می تواند صحیح باشد اما کامل نبوده و نمی تواند تمام حالات و شرایط را پوشش دهد. برای اینکه بتوانیم به معانی دقیق بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بپردازیم، آن را به دو طبقه بندی اصلی و بزرگ از لحاظ مفهوم و نوع کاربرد آن در حالیکه فعالیتی انجام شده باشد و انجام نشده باشد، تقسیم می کنیم. حال به تعریف و طرز کاربرد و کارایی آنها خواهیم پرداخت:

الف) اخذ کمک هزینه تحصیلی بدون انجام فعالیت

کمک هزینه هایی که در این بخش معرفی خواهیم کرد، آنهایی هستند که دانشجو با توجه به توانایی و استعداد علمی و تحصیلی قبلی خود یا به دلیل عدم توانایی مالی برای پرداخت، لایق اخذ آنها می باشد:

 • Fund: به معنای تخفیف شهریه بوده و معمولاً به تمام مقاطع تحصیلی داده می شود. نوع خاص آن که تمام شهریه را پوشش می دهد، فول فاند (Full Fund) می گویند. فاند، اصولاً به دانشجویانی که از لحاظ تحصیلی شرایط ممتازی دارند، داده می شود و همانطور که از تعریف مشخص است، مبلغی است که از شهریه کم می شود، نه مبلغی که به حساب شخصی یا دانشگاهی دانشجو واریز گردد. معمولاً فاند هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه، در صورت شرایط تحصیلی عالی و کنار زدن رقبا از طرف خود دانشگاه به دانشجو اعطا شده که معمولاً برای سال اول می باشد. برای سال های بعد دانشجو در صورت نیاز می بایستی مجدداً درخواست بدهد.

 

 • Scholarship: اسکالرشیپ یا فلوشیپ تحقیقاتی، مبلغی است که معمولاً به دانشجویان مقطع دکترا یا حداقل مقطع کارشناسی ارشد که تحصیل آنها بر اساس ارائه تز یا به عبارتی تحقیقاتی محور یا پروژه محور است، اعطا می شود. این نوع کمک هزینه بر اساس شایستگی، توانایی و پشتوانه قوی تحصیلی دانشجو و حتی بر پایه استعدادهای منحصربفرد او ارزیابی می گردد. دارندگان معدل عالی و مقاله های متنوع و باکیفیت بین المللی، برندگان مدال المپیاد، قهرمانان ورزشی و اساتید شناخته شده موسیقی و ... می توانند جزء گیرندگان این نوع کمک هزینه تحصیلی باشند. اسکالرشیپ به طور کلی می تواند شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و دیگر هزینه های مرتبط با تحصیل دانشجو را پوشش داده که بسته به صلاحیت دانشجو، نوع اسکالرشیپ و دانشگاه، می تواند بخشی یا تمام این هزینه ها را شامل شود و نیازی به بازپرداخت ندارد. به طور کلی برای دریافت اسکالرشیپ، دانشجو می بایستی در هنگام پر کردن فرم Application دانشگاه، درخواست خود را داده تا پذیرش او بر اساس اخذ اسکالرشیپ بررسی گردد. در برخی موارد، دانشگاه ها برای دانشجویانی که نیاز به اخذ این نوع کمک هزینه دارند، زمان زودتری را اعلام می کنند. برای مثال اگر Application Deadline رشته X از دانشگاه Y برابر اول ژانویه باشد، دانشجویانی که نیاز به اخذ اسکالرشیپ دارند می بایستی تا اول دسامبر فرم دانشگاه را پر کنند، در غیر اینصورت فرم آنها صرفاً جهت اخذ پذیرش بررسی می گردد. مبالغ اسکالرشیپ اصولاً از طریق بخش خصوصی مانند مؤسسات و شرکت های بازرگانی، گروه های مذهبی، سازمان های اجتماعی، دانشکده ها و حتی اشخاص حقیقی و خیرین تأمین می گردد. به این نوع، Merit-based Financial Aid نیز گفته می شود.

 

 • Bursary: کمک مالی یا اعانه مبلغی است که به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی می تواند تعلق بگیرد و اساس آن بر ناتوانی مالی دانشجو و خانواده او استوار است. برای گرفتن کمک مالی، دانشجو بایستی فرم مربوطه را به همراه اسناد مالی خانواده ارائه دهد. البته برای دانشجویان خارجی که خانواده ایشان خارج از کشور محل تحصیل دانشجو هستند معیار سنجش دقیقی وجود ندارد و اغلب با توجه به میانگین درآمد کشور مبدأ تصمیم گیری می شود. برای مثال دانشجویان آفریقایی با توجه به شرایط خاص اغلب کشورهای آفریقایی شانس زیادی برای گرفتن این نوع کمک مالی دارند. Bursary در بسیاری از کشورها خصوصاً بریتانیا اجرا می شود. به طور مثال در اسکاتلند، خانواده هایی که درآمد سالیانه آنها زیر 34،000 پوند است، صلاحیت استفاده از این نوع کمک مالی را دارند. معمولاً تأمین کننده این نوع کمک مالی، منابع دولتی هستند. این نوع کمک مالی نیز نیاز به بازپرداخت ندارد. به این نوع کمک هزینه تحصیلی، Need-based Financial Aid نیز می گویند.

 

 • Grant: کمک یا امتیاز مالی است که به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی که بر پایه تحقیقات بنا شده اند، اعطا می شود. این امتیاز یا پاداش مالی مخصوص دانشجویانی است که در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی یا یک کار عملی منحصربفرد بوده که انجام آن مستلزم هزینه هایی بیش از سطح توان یک دانشجو خواهد بود. برای درخواست آن دانشجو را به یک مصاحبه دعوت کرده و او با توضیحات کامل تحقیق خود، دانشکده را مجاب می کند که بتواند Grant را دریافت کند. تأمین کننده آن اغلب بخش دولتی، بنیادهای مردم نهاد یا اتحادیه شرکت ها می باشند. Grant به طور کلی بلاعوض است مگر در شرایطی که تحقیقات به طور ناقص رها شود یا اسکالرشیپ یا کمک مالی دیگری از یک منبع دیگری به هر شکلی گرفته شود یا چند حالت دیگر.

 

 • Award: به معنای جایزه یا پاداش مالی یا غیرمالی است که به دلیل کسب رتبه برتر در یک ترم، تأییدیه هیئت علمی در مورد صلاحیت علمی دانشجو و ...، به حساب شخصی او واریز خواهد شد. مبلغ جایزه محدوده مشخصی ندارد اما در حدی نیست که بتواند با آن شهریه دانشگاه را بپردازد. جایزه یا پاداش همانطور که گفته شد، می تواند مالی نباشد یعنی ممکن است به صورت بن خرید کتاب، کوپن، هزینه شرکت در یک دوره خاص، هزینه سفر برای ارائه مقاله در یک کنفرانس خاص و ... باشد. برای مثال از این نوع، Coca-Cola Scholars Foundation و Dell Scholars Program جزء بزرگترین پاداش‌ دهندگان دانشگاهی در ایالت متحده هستند.

 

 • Loan: به معنای قرض گرفتن یا همان وام تحصیلی است. عموماً شامل تمام مقاطع تحصیلی شده اما به ندرت به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد. دریافت وام به این صورت است که از بانک یا یک مرکز خصوصی که هزینه های تحصیلی دانشجو را تقبل می کند، وامی مستقیماً به حساب دانشگاه پرداخت شده که تنها دربرگیرنده شهریه و هزینه های تحصیلی دانشجو است. برای اخذ وام معمولاً داشتن یک ضامن الزامی می باشد که ضمانت نامه یا تعهدنامه بازپرداخت را به دانشگاه ارائه دهد. بازپرداخت وام بستگی به مبلغ، نوع دانشگاه و بانک یا مؤسسه وام دهنده دارد، اما به طور کل دارای نرخ سود کم و بازپرداخت آنها نیز انعطاف پذیرتر از وام های دیگر می باشد.

 

ب) اخذ کمک هزینه تحصیلی با انجام فعالیت

این کمک هزینه ها شامل مواردی است که دانشجو در عوض کاری که انجام می دهد یا سمتی که در دانشگاه به او واگذار می شود، مبالغی دریافت می کند:

 • Teacher Assistant (TA): معمولاً اساتید، دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و خصوصاً دکترا را به شرط تسلط بر زبان انگلیسی (خصوصاً Speaking) و توانایی تدریس و تسلط ایشان بر آن درس برای یکسری وظایف از جمله کمک به دانشجویان مقاطع پائین تر جهت برطرف کردن مشکلات درسی، نمره دادن، تصحیح برگه های امتحانی و ... انتخاب می کنند. به این دانشجویان که در واقع کمک اساتید در امور جزئی آنها می باشند، TA گفته می شود. در بسیاری مواقع با نظر استاد مشاور و دانشگاه، دانشجویانی که به عنوان TA انتخاب می شوند از یکسری هزینه ها مانند شهریه دانشگاه، خوابگاه و ... و یا تمام آنها معاف خواهند شد.

 

 • Research Assistant (RA): در مقاطع کارشناسی ارشد و خصوصاً دکترا برخی رشته های دانشگاهی بخصوص رشته های مهندسی و علوم پایه، هنگامی که شرایط تحصیلی یک دانشجو بسیار خوب بوده (معدل و سطح زبان انگلیسی) و موضوع مقاله یا پروژه ای که او اختیار کرده بسیار به موضوع پروژه یک استاد نزدیک باشد، با درخواست دانشجو و پذیرفتن آن استاد راهنما (Supervisor) و دانشکده، آن دانشجو به عنوان RA استاد مذکور معرفی می شود. در واقع دست راست استاد در انجام تحقیقات، تهیه و نگارش مقالات و ... بوده و بابت آن حقوق دریافت می کند.

 

 • Internship: نوعی کار پاره وقت که در آن، دانشجو در حین تحصیل، در شرکت یا مؤسسه ای خارج از دانشگاه به کار مشغول می گردد. شرکت های مختلف به دلیل حقوق نه چندان بالای کارآموزان، تمایل دارند به سراغ دانشجویان رفته و آنها را به کار بگمارند. با وجود آنکه حقوق کارآموزی خیلی چشمگیر نیست، اما به میزان قابل توجهی هزینه های زندگی دانشجو را پوشش می دهد. این دانشجویان حتی ملزم به کار برای یک کارفرمای خاص برای مدت زمانی مشخص یا کار در مناطق روستایی یا دورافتاده می باشند.

 

برخی بورسیه ها یا کمک هزینه های تحصیلی نیز وجود دارند که بسته به نظر دانشگاه، به دانشجویان با شرایط خاص اعطا می شود. معمولاً این نوع بورسیه ها از انواع گروه اول که قید شد (بدون انجام فعالیت) می باشند:

 • Special Studies: این نوع بورسیه مخصوص یکسری رشته های خاص می باشد که به دلیل درآمد نه چندان بالای آن برای فارغ التحصیلان، طرفداران زیادی نداشته و فقط علاقه شخصی تعداد کمی از دانشجویان است که باعث می شود وارد آن رشته ها شوند. برای مثال رشته محیط زیست رشته ای است که به خصوص در گذشته، فارغ التحصیلان نمی توانستند از آن درآمد بالایی داشته باشند، به همین دلیل مورد توجه نخبگان قرار نداشت. با این حال، لزوم وجود کارشناسان و متخصصان علمی در این زمینه، بسیاری از حامیان محیط زیست را بر آن داشت تا با تشویق مادی دانشجویان به تحصیل در این رشته، دغدغه های مادی ایشان برطرف شده و دانشجویان وارد این رشته شوند. بورسیه رشته های خاص معمولاً از طرف چنین نهادهایی به چنین رشته هایی تعلق می گیرد.

 

 • Career Specific: بورسیه مشاغل خاص، آن دسته از کمک هزینه ها هستند که در آن، دانشجو پس از فارغ التحصیلی وارد یک رشته خاص که پرتقاضا است، می شود. مانند تحصیل در رشته پرستاری. برای نمونه، کشور آمریکا به پرستاران آینده، بورسیه کامل اعطا می کند.

 

 • Women: این کمک هزینه برای تشویق خانم ها به ادامه تحصیل در مقاطع عالی برخی رشته ها در نظر گرفته شده است.

 

 • Disability: این نوع بورسیه مخصوص دانشجویانی است که معلولیت یا شرایط جسمی خاصی دارند.

 

 • Professional: این کمک هزینه به دانشجویانی که در زمینه های ورزشی، هنری و ... مهارتی ویژه دارند، اعطا می شود. حرفه ای بودن در آن مهارت و توانایی در رسیدن به مدارج بالا در آن حرفه، به نوعی که باعث کسب عنوان ورزشی در مسابقاتی مهم (مانند المپیک) و یا جشنواره ای معتبر گردد، باعث می شود این نوع بورسیه به او تعلق گیرد.

 

 • Regional: این نوع بورسیه مخصوص دانشجویانی است که از مناطقی با شرایطی خاص آمده اند یا دانشگاه مقصد، نگاه ویژه ای به دانشجویان آن مناطق دارد. برخی دانشجویان آفریقایی یا دانشجویان مناطق جنگ زده مانند افغانستان، عراق، سوریه و ... جزء این افراد می باشند. یکی از معروف ترین کمک هزینه هایی که از این نوع می باشد، بورسیه دولتی ایتالیا (بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم) است که دانشگاه های ایتالیا به متقاضیان تمام مقاطع دانشگاهی که از کشورهای جهان سوم آمده اند، این بورسیه را اعطا می کند. برای این منظور به جای آنکه وضعیت تحصیلی متقاضی بررسی شود، مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، تعداد خواهران و برادران، وضعیت مسکن او و ... بررسی می گردد.

 

همانطور که ذکر شد، در هر دانشگاه انواع مختلفی از بورسیه برای دانشجویان بومی و بین المللی وجود دارد که همواره در تلاش برای دریافت آنها هستند. برخی از آنها ساده تر کسب شده و برای رسیدن به برخی از آنها باید تلاش بیشتری کرد. به هر حال عواملی وجود دارند که یک دانشجو می تواند شانس خود را برای دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی افزایش داده و امیدوار به اخذ آن باشد. این عوامل و پارامترها عبارتند از (نمراتی که ذکر خواهد شد، حداقل هایی هستند که یک دانشجو در کسب بورسیه برای آنکه بتواند در رقابت با بقیه دانشجویان باقی بماند نیاز دارد، ولی بعضاً حداقل مشخصی قید نشده است):

 • معدل بالا: حداقل 17 از 20 (نمره 4/3 از 4 یا نمره 85 از 100)
 • آزمون زبان انگلیسی: آزمون TOEFL حداقل 100 یا آزمون IELTS حداقل 7. البته در برخی دانشگاه ها و برخی رشته ها این حداقل ها متفاوت می باشد، اما برای اینکه دانشجو شانس کسب بورسیه را داشته باشد، معمولاً از این نمرات کمتر نخواهد بود.
 • فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر
 • CV & SOP: رزومه و انگیزه نامه
 • داشتن مقالات داخلی و بین المللی (خصوصاً ISI) و پروژه های تحقیقاتی
 • ثبت اختراع
 • کسب مدال المپیاد، مدال مسابقات جهانی یا المپیک و ...
 • شرکت در کنفرانس ها، همایش ها و دوره های داخلی و خصوصاً بین المللی
 • نمره آزمون GRE & SAT: آزمون SAT آزمونی است مخصوص متقاضیان مقطع کارشناسی کشور آمریکا و برای برخی رشته ها و مقاطع تحصیلی در ترکیه. نمره بالای SAT خصوصاً برای گرفتن Fund بسیار مؤثر خواهد بود. اما در مورد آزمون GRE، در برخی کشورها داشتن این مدرک برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی اجباری بوده (مانند آمریکا)، اما در برخی (مانند کانادا) برای بعضی از رشته ها که اختیاری بوده داشتن این مدرک، کمک شایانی در به دست آوردن بورسیه خواهد کرد.
 • نمره آزمون های رشته های خاص: برخی آزمون ها برای رسیدن به برخی رشته ها الزامی می باشند، مانند آزمون MCAT که آزمون ورودی رشته پزشکی در کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا است. بالطبع نمره ممتاز در این آزمون ها شانس متقاضی را برای کسب بورسیه افزایش می دهد.

معمولاً 5 پارامتر اول برای به دست آوردن کمک هزینه الزامی است، اما بقیه موارد بنا به شرایط آن رشته، مقطع و دانشگاه بعضاً اختیاری می باشند، هر چند که داشتن آنها به مراتب روی پرونده متقاضی تأثیر چشمگیری دارد اما نبود آنها باعث نمی شود شانس اخذ بورسیه از بین رود.

به طور کلی نحوه دریافت بورسیه تحصیلی در هر مقطع، رشته و دانشگاه متفاوت است. اما معمولاً متقاضیان مقطع کارشناسی در بیشتر موارد به شرط معدل ممتاز سال 12 دبیرستان و نمره زبان انگلیسی بالا، موفق به کسب Fund تحصیلی می شوند. در موارد خاص که متقاضی برنده مدال المپیاد یا ورزشکار در سطح قاره ای، جهانی یا المپیک بوده یا ثبت اختراعی داشته باشد و یا ... (در واقع یک شرایط استثنایی نسبت به رقبای خود داشته باشد)، می تواند به کسب بورسیه های دیگر از جمله انواع Scholarship امیدوار باشد.

اما همانطور که ذکر شد اغلب بورسیه های تحصیلی به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می گردد. برای اقدام به اخذ بورسیه این مقاطع، دانشجویان از سه روش می توانند امیدوار به دریافت آن باشند:

 • این روش که ساده ترین روش می باشد، متقاضی هنگام اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد، درخواست بورسیه نیز می کند. در برخی موارد این درخواست در حین پرکردن فرم Application دانشگاه انجام می شود و در اکثر مواقع، دانشگاه فرم مجزایی برای این اقدام در نظر گرفته است، به این ترتیب که معمولاً متقاضیانی که خواهان بورسیه یا کمک هزینه هستند، می بایستی زودتر فرم درخواست و فرم Application دانشگاه را پر کنند. در حالت اول، دانشگاه پرونده متقاضی را بر اساس دریافت بورسیه بررسی می کند، بدین معنی که اگر بورسیه متقاضی قبول نشود به او پذیرش نیز نخواهند داد. به همین دلیل متقاضیان باید دقت کنند که ترجیح می دهند از کدام روش استفاده کنند. اما در صورتیکه بورسیه دانشجو مورد قبول واقع شود، دانشگاه مبلغ کمک هزینه و شرایط آن را در نامه پذیرش قید خواهد کرد.

 

 • دانشجویان مقطع دکترا و همینطور کارشناسی ارشد کشورهایی که Research-based نیز دارند، از این روش استفاده می کنند. در برخی دانشگاه ها، اساتید معمولاً بودجه های ویژه ای برای پروژه های خود در اختیار دارند که بخشی از این بودجه را به دانشجویان خود به عنوان RA می دهند. در واقع با درخواستی که دانشجویان مقاطع ذکرشده از آنها می کنند و با مکاتباتی که با اساتید آن دانشکده دارند، به شرط نزدیکی موضوعی پروژه های دو طرف، رزومه و پروپوزال خود را ارائه داده و با تشخیص استاد راهنما، آن دانشجو به عنوان RA معرفی شده و می تواند از کمک هزینه استفاده کند. مبلغ آن بسته به بودجه استاد و نظر او و همینطور بسته به نظر دانشگاه متفاوت است.

 

 • در این روش، دانشجویان پس از اینکه تحصیل خود را آغاز می کنند، با تلاش در سال اول و کسب نمرات بالا و فعالیت در کلاس ها و همینطور رضایت اساتید، درخواست خود را برای کمک هزینه در ترم های آتی به دانشگاه محل تحصیل و یا به مراکز و مؤسسات خارج از دانشگاه که بورسیه ارائه می دهند، ابلاغ می کنند.

 


تهیه و تنظیم: آیدین تشویقی
کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا
0912-9736100
 

 


اقامت استرالیا به کمک دوره زبان انگلیسی

مهاجرت به استرالیا.اقامت استرالیا.اسکیل ورکر.تخصص نیروی کاری.ویزای اسکیل ورکر استرالیا.اقامت استرالی...

جشنواره تخفیفات فرشتگان

تخفیف.جشنواره تخفیفات.تخفیف اسفندماه

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت به استرالیا و مزایای مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به عمان

مهاجرت به عمان و مزایای مهاجرت پرستار به عمان

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا