×

اطلاعات مربوط به نوع تحصیل در دانشگاههای استرالیا و مقاطع موجود و شهریه حدودی مقاطع

تحصیل در دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های استرالیا از قوی ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان بوده که از بین آنها 38 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی می باشد. در حال حاضر ایالات متحده با 47، بریتانیا با 11 و استرالیا با 8 دانشگاه بین 100 دانشگاه برتر دنیا، پیشتاز هستند. جدا از ایالات متحده که در بین 100 دانشگاه برتر تقریباً نیمی از این تعداد را در اختیار داشته (در رده بندی US News تعداد 47 دانشگاه، Webometrics تعداد 59 دانشگاه و رده بندی QS تعداد 33 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر در اختیار ایالات متحده می باشد) و همواره دارای بهترین و نامدارترین دانشگاه ها است، و همینطور بریتانیا که رقابت سخت Oxford و Cambridge با دانشگاه های Harvard، MIT و Stanford همیشه زبانزد خاص و عام بوده و هست، می توان گفت دانشگاه های استرالیا دارای برترین دانشگاه ها بوده و با سیستم آموزشی قدرتمند خود، به یکی از قطب های تحصیلی در دنیا بدل شده است. دانشگاه های ملبورن، سیدنی، کوئینزلند، موناش، نیوساوث ولز، ملی استرالیا، آدلاید و استرالیای غربی بهترین دانشگاه های کوچکترین قاره دنیا بوده و در حال حاضر بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند.

قدیمی ترین دانشگاه استرالیا یا به نوعی اقیانوسیه، دانشگاه سیدنی است که در سال 1850 تأسیس شد و جدیدترین دانشگاه نیز دانشگاه Charles Darwin University می باشد که در سال 2003 تأسیس شده است.

ایرانیان متقاضی تحصیل در استرالیا همواره به دنبال دانشگاه هایی هستند که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران قرار داشته باشد. در آخرین لیستی که وزارت علوم منتشر کرده است، مجموعاً 38 دانشگاه از استرالیا مورد تأیید وزارت علوم ایران بوده که در سه گروه قرار گرفته اند، از این تعداد 11 دانشگاه در گروه عالی، 17 دانشگاه در گروه خوب و 10 دانشگاه در گروه متوسط قرار دارند.

در استرالیا برعکس خیلی از کشورها سال تحصیلی از اواخر فوریه یا اوایل مارس (March) شروع شده و تا پایان ژوئن (June) ادامه پیدا می کند. ترم دوم نیز از اواخر ژوئیه (July) تا اواخر نوامبر به طول می انجامد. هر دانشجو در استرالیا مجاز به 20 ساعت در هفته کار پاره وقت و به طور نامحدود در تعطیلات است که در صورتیکه متأهل باشد، همسر وی نیز می تواند هفته ای 20 ساعت کار کند.

سیستم آموزشی استرالیا برگرفته از بریتانیا است. در واقع یک مدرک دانشگاهی استرالیا در سراسر جهان به عنوان معادل مستقیم از یک مدرک تحصیلی از دانشگاه های انگلیس شناخته می شود .مقاطع تحصیلی بعد از دبیرستان در استرالیا به 9 بخش تقسیم می شوند:

 1. Associated Diploma: دو سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان به همراه کارآموزی تحت پوشش دوره های فنی و حرفه ای (TAFE).

 

 1. Diploma: سه سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان به همراه کارآموزی تحت پوشش دوره های فنی و حرفه ای (TAFE).

 

 1. Associate’s Degree (فوق دیپلم): معادل مدرک فوق دیپلم در ایران بوده که البته در دانشگاه های استرالیا چندان به چشم نمی آید. این دوره، 2 ساله می باشد.

 

 1. Bachelor’s Degree: به طور کلی دوره کارشناسی در استرالیا یک دوره سه ساله است و دانشجویان می بایست 144 واحد درسی را بگذرانند. اما دانشجویان ممتاز می توانند دوره کارشناسی را به صورت Honors گرفته که 4 ساله بوده و دانشجویان ملزم به گذراندن 192 واحد درسی می باشند. در واقع سال چهارم Honors برابر سال اول مقطع کارشناسی ارشد می باشد. در اینصورت دانشجو دوره ارشد را می تواند یکساله بگذراند. شهریه سالانه دوره کارشناسی بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی داشته و بین حدود 25000 الی 45000 دلار استرالیا متغیر است. شهریه رشته های مرتبط با پزشکی و دندانپزشکی به حدود سالی 70000 دلار استرالیا نیز می رسد. مدارک اصلی که برای اخذ پذیرش در این مقطع الزامی است، عبارتند از:
 • کپی برابر اصل فارسی و اصل ترجمه ریز نمرات مقاطع 11 و 12 دبیرستان و مدرک دیپلم
 • حداقل نمره یکی از آزمون های زبان بین المللی زیر:
 • IELTS: حداقل 6/5 (برخی رشته ها 7)
 • TOEFL (IBT): حداقل 85 (برخی رشته ها 95)
 • PTE: حداقل 60 (برخی رشته ها 65)
 • برای رشته های پزشکی و مرتبط، موسیقی و رشته های هنری، داشتن نمونه کار (Portfolio)

 

 1. Postgraduate Certificate: بعد از دوره کارشناسی به مدت یک ترم می باشد.

 

 1. Postgraduate Diploma: بعد از دوره کارشناسی به مدت دو ترم می باشد.

 

 1. Graduate Certificate & Graduate Diploma: دوره های آمادگی کارشناسی ارشد می باشند. Graduate Certificate یک ترم و Graduate Diploma دو ترم به طول می انجامد. کاربرد این دو دوره زمانی است که دانشجو پس از اتمام دوره کارشناسی قبل از ورود به کارشناسی ارشد، بخواهد رشته خود را تغییر دهد، در اینصورت یکی از این دو دوره را به عنوان پیش نیاز می گذرانند. کاربرد دوم آن زمانی است که دانشجو جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد، شرایط لازم را نداشته باشد، در اینصورت پس از گذراندن یکی از این دوره ها می تواند شرایط را پیدا کند.

 

 1. Master’s Degree: دوره های یک تا سه ساله تحصیلی بوده که بسته به رشته و نوع دوره کارشناسی گذرانده شده مدت آن تغییر می کند. مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به دو نوع است:
 • Postgraduate Coursework: فقط به صورت کار کلاسی و مطالعات پژوهشی و داشتن پایان نامه تحقیقاتی می باشد. مدت آن بسته به طول دوره کارشناسی، 1 یا 2 سال است. دانشجویی که کارشناسی را 3 ساله گذرانده باشد ارشد آن 2 سال و اگر 4 ساله گذرانده باشد (Honors)، طول دوره ارشد آن یکساله خواهد بود. در این نوع، تعداد 24 واحد درسی باید گذرانده شود. اگر این نوع از کارشناسی فقط بر اساس کار کلاسی باشد، 48 واحد بوده بدون داشتن پایان نامه. به دلیل نداشتن پایان نامه تحقیقاتی و مؤثر، این نوع از کارشناسی ارشد نهایتاً به PhD ختم نمی شود. برخی دانشگاه ها حالت دیگری از این مقطع را ارائه می دهند که در آن دانشجو می تواند در زمان گذراندن دوره تحصیلی خود، وارد رشته تحصیلی جدیدی به خصوص رشته های زیرگروه تجارت و بازرگانی (البته در صورت ارائه سابقه کار مرتبط با رشته جدید) شده در دو رشته کارشناسی ارشد، تحصیل و از هر دو بطور جداگانه مدرک دریافت نماید. از آنجا که این متقاضیان در مدت زمان مشخص، در دوره های دوگانه ارشد تحصیل کرده و در نهایت دو مدرک جداگانه دریافت می کنند که این قاعدتاً در آینده کاری آنها بسیار اهمیت دارد، این نوع دوره، طرفداران بسیار زیادی دارد به همین دلیل پذیرش در این نوع از کارشناسی ارشد کار ساده ای نیست.
 • Postgraduate Research: دوره 2 تا 3 ساله کارشناسی ارشد که صرفاً بر اساس کارهای تحقیقاتی می باشد. در واقع دانشجو از ابتدا یک موضوع مشخص را انتخاب کرده پس از تأیید از طرف استاد و دانشکده، کل دوره روی موضوع کار می کند و در نهایت پایان نامه خود را ارائه می دهد. از آنجا که مقطع PhD صرفاً تحقیقاتی است، به دانشجویان توصیه می شود برای دوره کارشناسی ارشد، این نوع را انتخاب کنند.

شهریه این مقطع تحصیلی در کشور استرالیا مختلف و بسته به نوع دانشگاه از حدود سالانه 25000 الی 50000 دلار استرالیا متغیر است. مدارک اصلی که برای اخذ پذیرش در این مقطع الزامی است، عبارتند از:

 • کپی برابر اصل فارسی و اصل ترجمه ریز نمرات و مدرک مقطع کارشناسی
 • حداقل نمره یکی از آزمون های زبان بین المللی زیر:
 • IELTS: حداقل 6/5 (برخی رشته ها 7 یا 7/5)
 • TOEFL (IBT): حداقل 85 (برخی رشته ها 95 یا 100)
 • PTE: حداقل 60 (برخی رشته ها 65 یا 70)
 • برای رشته های پزشکی و مرتبط، موسیقی و رشته های هنری، داشتن نمونه کار (Portfolio)
 • Statement of Purpose (SOP): که به آن انگیزه نامه می گویند. در واقع متنی است که باید در آن به سه موضوع اساسی زیر اشاره شود:
 • چرا به این رشته علاقمند شدید؟
 • چرا کشور استرالیا و به طور خاص این دانشگاه را به عنوان مقصد خود انتخاب کردید؟
 • هدف شما در ارتباط با بعد از تحصیل و آینده کاری خود چیست؟

جدا از این سه موضوع که بایدهای SOP شما هستند می توانید به مطالب دیگری نیز از جمله اینکه چه تجربیاتی در این رشته دارید، با کدام اساتید می خواهید کار کنید (با ذکر نام)، چه ویژگی و توانایی خاصی دارید، دنبال چه نوع تفریحات و علاقه مندی هستید و ...  

 • Research Interests (RI): در مورد متقاضیان Research، ارائه توضیحاتی در مورد مقالات و تحقیقات انجام شده به عنوان Proposal که برای مکاتبه با استاد راهنما الزامی بوده و به آن RI گفته می شود.
 • داشتن مقاله یا مقالاتی مرتبط با رشته

 

 1. PhD: دوره دکترا در استرالیا معمولاً بر پایه پژوهش و تحقیقات در ارتباط با یک موضوع جدید از رشته مورد نظر می باشد. البته در برخی دانشگاه ها یک دوره Qualifying به صورت درسی در شروع دوره دکترا الزامی است سپس پژوهش آغاز می شود. طول کل دوره دکترا در استرالیا 2/5 تا 5 سال است. دانشجویان در این مقطع می توانند هفته ای 30 ساعت کار کرده و بخش قابل توجهی از هزینه های خود را پوشش دهند. به دلیل هزینه بالای تحصیل در دوره دکترا در استرالیا، این کشور بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که با توجه به پرونده تحصیلی دانشجو در مقاطع پائین، نمره آیلتس یا تافل و کیفیت مقاله های موجود، به او تعلق می گیرد. مدارکی که متقاضی دکترا نیاز دارد مشابه متقاضی کارشناسی ارشد است با این تفاوت که کپی برابر اصل فارسی و اصل ترجمه ریز نمرات و مدرک کارشناسی ارشد نیز مورد نیاز است. شهریه این مقطع تحصیلی در کشور استرالیا مختلف و بسته به نوع دانشگاه از حدود سالانه 25000 الی 50000 دلار استرالیا متغیر است.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد Research و مقطع دکترا به دلیل اینکه علاوه بر پذیرش از دانشگاه، با ارائه رزومه ای مناسب، می بایستی نظر یک استاد راهنما یا سوپروایزر را جلب کنند، می توانند با هماهنگی با وی، یک تاریخ جایگزین علاوه بر تاریخ شروع دو ترم اصلی برای شروع تحصیل خود پیدا کنند.   

 


تهیه و تنظیم: آیدین تشویقی
کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا
0912-9736100
 

 


اقامت استرالیا به کمک دوره زبان انگلیسی

مهاجرت به استرالیا.اقامت استرالیا.اسکیل ورکر.تخصص نیروی کاری.ویزای اسکیل ورکر استرالیا.اقامت استرالی...

جشنواره تخفیفات فرشتگان

تخفیف.جشنواره تخفیفات.تخفیف اسفندماه

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت به استرالیا و مزایای مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به عمان

مهاجرت به عمان و مزایای مهاجرت پرستار به عمان

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا