×

چطور وارد رشته دندانپزشکی شوند و هزینه تحصیل در آن

تحصیل در رشته دندانپزشکی استرالیا

دندانپزشکی یکی از گرایش های مهم رشته تحصیلی پزشکی محسوب می شود که با جنبه های تشخیصی و درمانی در حفره دهانی سر و کار دارد. همچنین در دندانپزشکی عمومی، جراحی دندان و ایمپلنتولوژی زمینه های کاری معروف به شمار می روند. دندانپزشکی علمی حیاتی است که نه تنها بر روی سلامت دندان بلکه بر روی کلیه مسائل مربوط به جمجمه انسان، از فک تا پس سر و نیز سلامت ناحیه صورت متمرکز است. دندانپزشکان نقش حیاتی در اطمینان از عملکرد صحیح ساختارهای فک و صورت ایفاء می کنند.

 

همانند هر کشور دیگری همانطور که رشته دندانپزشکی جزء رشته های پرطرفدار بین دانشجویان بوده، اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا در این رشته بسیار سخت و رقابتی می باشد. پذیرش در این رشته همانند آنچه که در بحث "تحصیل پزشکی" گفته شد، به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم می باشد که معمولاً شهروندان و افراد مقیم استرالیا روش مستقیم و متقاضیان بین المللی روش غیرمستقیم را انتخاب می کنند. برای پذیرش در رشته دندانپزشکی و شروع پروسه دانشگاهی این رشته، ابتدا یک دوره یکساله فاندیشن (خصوصاً برای متقاضیان بین المللی) را می بایستی در کالج های معتبر بگذرانند و پس از آن پروسه آکادمیک این رشته در دانشگاه آغاز می گردد. کسب معدل بالا در دوره دبیرستان و نمره آزمون UMAT برای شهروندان استرالیا و همینطور نمره آزمون ISAT و مدرک زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL برای غیراسترالیایی ها الزامی بوده و پس از اخذ پذیرش، دانشجو می تواند در دوره کارشناسی 3 ساله رشته های علوم پایه، علوم دندان یا جراحی دندان تحصیل کند. پس از اخذ مدرک کارشناسی و موفقیت در آزمون GAMSAT می تواند دوره کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی را شروع نماید. به محض فارغ التحصیلی باید در هیئت دندانپزشکی استرالیا ثبت نام کرده و حداقل 60 ساعت فعالیت توسعه شغلی پیوسته (CPD) را در طی یک دوره 3 ساله انجام دهد. مانند بقیه رشته های دانشگاهی، دانشجویان دندانپزشکی می توانند هفته ای 20 ساعت کار دانشجویی انجام دهند و پس از فارغ التحصیلی به شرط آنکه بتوانند در حوزه تخصصی خود شغلی پیدا کنند (که معمولاً به همین ترتیب ختم می شود)، امکان اخذ اقامت دائم در کشور استرالیا را دارا می باشند. بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که دانشجو پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار و متعاقب آن اخذ اقامت دائم، درگیر زبان بومی آن کشور می شود، در استرالیا فرد می تواند با تسلط به زبان انگلیسی، یک شغل خوب و پردرآمد برای خود پیدا کند. البته باید توجه داشت که در بین کشورهای انگلیسی زبان توسعه یافته برای تحصیل، کانادا مقصد به صرفه تری است.

 

متوسط درآمد دندانپزشکان در اروپا حدود 135،000 دلار استرالیا می باشد که در مقایسه با دندانپزشکان استرالیایی که به طور متوسط سالیانه حدود 190،000 دلار استرالیا دریافت می کنند، نشان می دهد که این متخصصان در کشور استرالیا از چه جایگاهی برخوردار می باشند. تمام این موارد در کنار هم به علاوه کیفیت بالای دانشکده های دندانپزشکی در استرالیا و همینطور اعتبار دانشگاه ها و امکانات و تجهیزات پیشرفته دندانپزشکی در این کشور، باعث می شود کشور استرالیا به مقصدی جذاب برای علاقمندان به این رشته پرطرفدار بدل شود. در حال حاضر 25 دانشگاه در استرالیا وجود دارند که برنامه دندانپزشکی ارائه می دهند که تقریباً تمام آن ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران می باشند.

طول دوره دندانپزشکی در استرالیا بین 5 الی 7 سال بوده و هزینه تحصیل در این رشته سالیانه بین 30،000 الی 80،000 دلار استرالیا می باشد. اگر هزینه زندگی یک دانشجو مجرد در استرالیا را ماهیانه 1200 دلار فرض کنیم، می توان گفت کل هزینه سالیانه دانشجوی رشته دندانپزشکی در استرالیا بسته به دانشگاه و گرایش رشته مورد نظر، بین 45،000 الی 95،000 دلار استرالیا می باشد.


تهیه و تنظیم: آیدین تشویقی
کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا
0912-9736100
 

 


اقامت استرالیا به کمک دوره زبان انگلیسی

مهاجرت به استرالیا.اقامت استرالیا.اسکیل ورکر.تخصص نیروی کاری.ویزای اسکیل ورکر استرالیا.اقامت استرالی...

جشنواره تخفیفات فرشتگان

تخفیف.جشنواره تخفیفات.تخفیف اسفندماه

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت به استرالیا و مزایای مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به عمان

مهاجرت به عمان و مزایای مهاجرت پرستار به عمان

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا