×

توضیح رشته پزشکی و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا

تحصیل در رشته پزشکی استرالیا

یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین رشته ها نه تنها نزد ایرانیان بلکه در سطح دنیا بدون شک رشته پزشکی و هم خانواده های پزشکی می باشد (دندانپزشکی، دامپزشکی و ...). استرالیا برای دانشجویان پزشکی که تمایل دارند در خارج از کشور تحصیل کنند یا پزشکان جوانی که دوران تحصیل خود را می خواهند در یک محیط امن و کم فشار طی کنند، بسیار مناسب بوده و شرایط مطلوبی را نیز مهیا می کند. دانشگاه های استرالیا مانند بسیاری از کشورهای دیگر روی رشته پزشکی سختگیری های خاصی از خود نشان می دهند، همین امر باعث می شود که مدرک پزشکی صادر شده از دانشگاه های استرالیا بسیار معتبر و شناخته شده باشد.

 

به طور کلی دو نوع پذیرش برای دانشجویان متقاضی پزشکی در استرالیا وجود دارد:

 • ورود مستقیم به رشته پزشکی
 • ورود غیرمستقیم به رشته پزشکی

معمولاً روش مستقیم مختص شهروندان استرالیا می باشد، داشتن رتبه ATAR و نمره آزمون UMAT برای شهروندان استرالیا یا ISAT برای شهروندان خارجی و همینطور مصاحبه حضوری مواردی می باشند که یک دانش آموز غیراسترالیایی نمی تواند به طور معمول در خارج از این کشور آنها را برآورده کند.

رتبه بندی ATAR:

رتبه بندی Australian Tertiary Admission Rank، یک رتبه یا طبقه بندی بین صفر تا 99.95 است که نشان دهنده موفقیت یک دانش آموز نسبت به دانش آموزان فارغ التحصیل در گروه سنی خود در سال جاری است. این رتبه مربوط به دانش آموزانی است که دیپلم دبیرستان خود را در استرالیا گرفته اند. معمولاً رتبه بالای 95 برای ورود مستقیم به رشته پزشکی الزامی است.

(رتبه ATAR 95 بدین معنی است که دانش آموز در بین 5% دانش آموزان برتر استرالیا قرار گرفته است).

 

 

به همین دلیل، شرایط پذیرش در رشته پزشکی در استرالیا به صورت مستقیم برای دانشجویان بین المللی بسیار دشوار است. از اینرو شانس دانشجویان ایرانی که دبیرستان را در ایران به پایان رسانده اند، برای اینکه به طور مستقیم وارد رشته پزشکی استرالیا شوند بسیار پائین بوده و توصیه نمی شود، مگر اینکه از روش غیرمستقیم استفاده کنند.

در این روش، قبل از شروع دوره اصلی، هر دانشجو باید یک سال دوره Foundation در یکی از کالج های معتبر استرالیا بگذراند (مشابه انگلستان). در واقع با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نمی شود برای رشته پزشکی در استرالیا اقدام کرد. برای پذیرش در این دوره، داشتن نمره آیلتس حداقل 5/5 و معدل سال 12 حداقل 14 الزامی می باشد. پس از دوره Foundation دانشجو می تواند وارد دانشگاه شود و در مقطع کارشناسی یکی از رشته های علوم پایه به مدت 3 سال تحصیل کند (مانند آمریکا و کانادا). پس از اخذ مدرک کارشناسی با نمره بالا و موفقیت در امتحان ورودی پزشکی (آزمون GAMSAT) و پس از آن مصاحبه های فنی فردی متعدد که به آن Multi Mini Interview (MMI) گفته می شود، می تواند وارد دانشکده پزشکی شده و برای رشته پزشکی دوره کارشناسی ارشد که به آن Doctor of Medicine (MD) می گویند، اقدام کند. در مصاحبه های فردی علاوه بر مهارت های علمی دانشجو، خلاقیت، تفکر انتقادی، استقلال اخلاقی و مهارت های ارتباطی دانشجو را محک می زنند. اکثر دانشگاه های استرالیا رشته پزشکی را 7 ساله ارائه می دهند که برابر است با 3 سال دوره کارشناسی علوم پایه و 4 سال دوره پزشکی در دانشکده پزشکی.

 

 

آزمون ISAT:

آزمون International Student Admission Test، آزمون پذیرش مقطع کارشناسی علوم پزشکی متقاضیان بین المللی است که قصد دارند به طور مستقیم وارد رشته پزشکی برخی دانشگاه های استرالیا شوند. متولی آن همان مؤسسه ACER است که در بالا ذکر شد. در واقع آزمون ISAT معادل آزمون UMAT بوده که فقط مخصوص متقاضیان بین المللی است.

این آزمون چند مرتبه در سال برگزار می شود (از ابتدای سال 2020 تعداد 4 آزمون در سال) که متقاضی فقط می تواند در سال یکبار شرکت کند، بدین معنی که در صورت عدم قبولی در آزمون تا حداقل 12 ماه بعد نمی تواند مجدداً در این آزمون شرکت نماید. متأسفانه این آزمون هنوز در ایران برگزار نمی شود. آزمون ISAT شامل 100 سؤال تستی بوده که 3 ساعت زمان برای آن تعیین شده است. در این آزمون تست غلط، نمره منفی ندارد. دو بخش کلی در این آزمون وجود دارد:

-Critical Reasoning: موضوعات علوم اجتماعی و انسانی که حاوی سؤالات درک مطلب، آنالیز اطلاعات، بیان ایده ها و ارزیابی و همینطور نتیجه گیری مناسب

-Quantitative Reasoning: موضوعات علوم و ریاضیات که درک متقاضی از مسائل علمی، تجزیه و تحلیل آنها و در نهایت حل مسأله را خواهان است.

به جز دانشگاه آدلاید، بقیه دانشگاه های استرالیا کسب نمره مقبول در این آزمون جهت پذیرش مستقیم در رشته پزشکی را الزامی می دارند. هزینه این آزمون در اقصی نقاط دنیا مبلغ 320 دلار آمریکا می باشد.

آزمون GAMSAT:

آزمونی است برای ورود فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته های علوم پایه که قصد ورود به دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دارند. این آزمون مختص کشورهای استرالیا، نیوزیلند، بریتانیا و ایرلند می باشد. در واقع معدل دوره کارشناسی بالا، نمره آزمون GAMSAT و مصاحبه حضوری شرایط پذیرش در دانشکده پزشکی مقطع MD دانشگاه ها می باشد. معمولا بر اساس معدل و نمره کسب شده در آزمون GAMSAT دو یا سه برابر ظرفیت دانشگاه برای دانشجویان دعوت نامه شرکت در مصاحبه فرستاده می شود، سپس بر اساس مجموع امتیازات کسب شده به اندازه ظرفیت دانشگاه پذیرش داده می شود. این آزمون ابتدا در سال 1995 در استرالیا اجرا شد و هر ساله دو مرتبه در اواخر ماه مارس و اواسط ماه سپتامبر برگزار می شود.

محتوای آزمون GAMSAT بیشتر استدلالی است تا تستی. زیست شناسی و شیمی در حد سال اول دانشگاه، فیزیک در حد سال 12 دبیرستان و زبان انگلیسی در حد استاندارد از مواد آزمون می باشند. آزمون شامل 3 بخش کلی است که 5 ساعت و نیم به طول می انجامد. بخش اول 75 سؤال استدلالی در زمینه علوم اجتماعی و انسانی است (100 دقیقه). بخش دوم دو مقاله که توانایی دانشجویان را در زمینه مکاتبات و ارتباطات می سنجد (60 دقیقه) و بخش سوم 110 سؤال استدلالی است در زمینه زیست شناسی و فیزیک (170 دقیقه).

حداکثر نمره این آزمون 100 می باشد، به دلیل آنکه هر دانشگاه یک حداقل نمره قبولی برای خود در نظر دارد، حداقلی برای قبولی در آزمون در نظر گرفته نشده است. معمولاً نمره 60 تا 63 خوب و بالاتر از آن در رده عالی قرار می گیرد. محدودیتی در دفعات شرکت کردن دانشجو در سال وجود نداشته و می تواند هر دو مرتبه را شرکت کند. به طور معمول جواب آزمون تا 2 ماه بعد از برگزاری اعلام شده و 2 سال نیز اعتبار دارد. هزینه شرکت در این آزمون در کشور استرالیا 510 دلار استرالیا و در بریتانیا 265 پوند است.

تفاوت GAMSAT با آزمون های UMAT و ISAT:

آزمون UMAT برای دانش آموزان استرالیایی و ISAT برای دانش آموزان بین المللی سال آخر دبیرستان می باشد که برای ورود مستقیم به پزشکی اقدام می کنند. اما GAMSAT برای دانشجویان فارغ التحصیل کارشناسی که قصد دارند برای دانشکده پزشکی اقدام کنند، می باشد.

 

آزمون UMAT:

آزمون The Undergraduate Medicine and Health Sciences Admission، آزمون پذیرش مقطع کارشناسی علوم پزشکی متقاضیان بومی کشورهای استرالیا، نیوزیلند و انگلستان که قصد دارند به طور مستقیم وارد رشته پزشکی شوند. متولی برگزاری این آزمون، Australian Council for Education Research به طور اختصار ACER (شورای تحقیقات آموزشی استرالیا) می باشد.

این آزمون فقط یکبار در سال حدود 25 ژوئیه برگزار می گردد و پذیرای دانش آموزان بسیاری از اقصی نقاط دنیا که شهروند 3 کشور مذکور هستند، می باشد. نتایج نیز معمولاً حدود 2 ماه بعد از برگزاری آزمون در وبسایت مؤسسه ACER اعلام می گردد و تنها یکسال اعتبار دارد. علاوه بر کشورهای مذکور این آزمون همه ساله در چند کشور دیگر مانند آمریکا، سنگاپور و ... نیز برگزار می شود. تمام فارغ التحصیلان سال 12 دبیرستان (نیوزیلند سال 13 دبیرستان) شهروند 3 کشور استرالیا، نیوزیلند و انگلستان که برای اولین بار قصد دارند وارد مقطع کارشناسی رشته های مرتبط با پزشکی 15دانشگاه منتخب شوند، واجد شرایط ثبت نام در این آزمون می باشند. 12 دانشگاه از استرالیا، 2 دانشگاه از نیوزیلند و یک دانشگاه از انگلستان، خواهان نمره این آزمون برای پذیرش در رشته پزشکی می باشند. البته تقریباً اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه های بریتانیا آزمون UCAT را مبنای بررسی برای رشته پزشکی قرار می دهند.

سقف نمره این آزمون 300 است اما بعضاً به دلیل سختی زیاد، حداکثر نمره ای که یک متقاضی کسب می کند بسیار پائین تر از سقف آن است. برای مثال سال 2019، حداکثر نمره کسب شده در این آزمون 242 بود. با وجود آنکه حداقلی برای نمره قبولی در این آزمون وجود ندارد اما معمولاً متقاضی با کسب نمره بالاتر از 200 می تواند در هر دانشگاهی که انتخاب کرده است پذیرش شود.

آزمون UMAT یک آزمون 3 ساعته است که به 3 بخش کلی تقسیم می شود:

-Logical Reasoning & Problem Solving: منطق کمی و حل مسأله (48 سؤال 75 دقیقه)

-Understanding People: درک افراد (44 سؤال 60 دقیقه)

-Non-verbal Reasoning: منطق غیرکلامی (42 سؤال 45 دقیقه)

هزینه ثبت نام در این آزمون 250 دلار استرالیا می باشد.

 

دانشگاه هایی که می توان در آنها به روش غیرمستقیم وارد رشته پزشکی شد، به ترتیب رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا از استرالیا در رشته پزشکی به همراه رتبه آنها، عبارتند از:

 • University of Melbourne (22)
 • University of Sydney (24)
 • University of Queensland (37)
 • Monash University (39)
 • University of New South Wales (68)
 • University of Adelaide (91)
 • University of Western Australia (98)
 • Australian National University (129)
 • University of Newcastle (215)
 • Deakin University (224)
 • Griffith University (256)
 • Flinders University (296)
 • James Cook University (298)
 • Western Sydney University (369)
 • University of Wollongong (460)

 

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در استرالیا بین 30،000 الی 70،000 دلار استرالیا می باشد. با وجود اینکه رشته پزشکی یکی از گران ترین رشته های دانشگاهی در استرالیا است، اما که یکی از پردرآمدترین رشته ها نیز به حساب می آید. پزشکان در استرالیا می توانند به درآمد سالیانه 200،000 الی 300،000 دلار استرالیا در برخی موارد حتی به 400،000 دلار نیز ممکن است برسند. سطح درآمد پزشکان در استرالیا بستگی به موارد مختلفی دارد که عبارتند از:

 • میزان ساعت های کاری
 • موقعیت جغرافیایی کار در مناطق روستایی در مقایسه با کار در مراکز شهری
 • بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی یا دولتی
 • نوع مدرک تحصیلی
 • نوع خدمات پزشکی ارائه شده
 • کار برای یک مجموعه درمانی به صورت تمام وقت یا قراردادی یا به عنوان صاحب کلینیک
 • میزان سابقه کاری

لازم به ذکر است درآمد پزشکان متخصص و جراحان حتی به سالی 600،000 دلار استرالیا نیز می رسد.

فارغ التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه های استرالیا در سال آخر می بایستی یک دوره انترنی در بیمارستان های دولتی کشور بگذرانند. ثبت نام این دوره و گرفتن کد ثبت نام توسط انجمن پزشکی استرالیا  (Australian Health Practitioner Regulation Agency)، در هر ایالت انجام می شود. البته به دلیل افزایش فارغ التحصیلان بومی از سال 2010 دولت استرالیا برای فارغ التحصیلان بین المللی، این دوره را تضمین نمی کند. البته این بدان معنی نیست که فارغ التحصیلان خارجی نمی توانند راه پرپیچ و خم پزشکی را به اتمام برسانند، فقط اولویت با فارغ التحصیلان بومی می باشد.

پزشکانی که مدرک پزشکی خود را از خارج از استرالیا دریافت کنند، برای اینکه بتوانند برای اقامت دائم اقدام کنند، نیاز به ارزشیابی مدارکشان توسط انجمن پزشکی استرالیا دارند. سپس قبولی در آزمون تئوری MCQ و آزمون عملی AMC Clinical Exam و همینطور 12 ماه کار تحت نظارت از دیگر شرایطی است که پزشک برای آنکه بتواند در استرالیا مشغول به کار شده و توسط آن به اقامت دائم برسد، به آن نیاز دارد. پزشکانی که زبان اول آنها انگلیسی نمی باشد، باید آیلتس حداقل 7 نیز داشته باشند. طبق قوانین کشور استرالیا، تحصیل در این کشور می تواند منجر به اقامت دائم شود، به این شرط که دانشجو پس از پایان تحصیل خود بتواند شغل تمام وقت پیدا کرده و ویزای کاری این کشور را دریافت کند، در اینصورت پس از 5 سال می تواند به اقامت دائم کشور استرالیا برسد.

 


تهیه و تنظیم: آیدین تشویقی
کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا
0912-9736100
 

 


اقامت استرالیا به کمک دوره زبان انگلیسی

مهاجرت به استرالیا.اقامت استرالیا.اسکیل ورکر.تخصص نیروی کاری.ویزای اسکیل ورکر استرالیا.اقامت استرالی...

جشنواره تخفیفات فرشتگان

تخفیف.جشنواره تخفیفات.تخفیف اسفندماه

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت به استرالیا و مزایای مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به عمان

مهاجرت به عمان و مزایای مهاجرت پرستار به عمان

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا