×

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

الف) نیوزیلند در یک نگاه:

کشور نیوزیلند یا زلاند نو جزیره ای است در جنوب غربی اقیانوس آرام به وسعت حدود 268 هزار کیلومتر مربع و با جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر، سومین کشور بزرگ قاره اقیانوسیه بعد از استرالیا و گینه نو است. نیوزیلند از دو جزیره بزرگ و تعدادی جزیره کوچک تشکیل شده است. این کشور دارای 16 استان بوده و پایتخت آن ولینگتون است، در حالیکه بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن اوکلند می باشد. نیوزیلند فاصله زیادی با دیگر خشکی های اطراف خود داشته به طوریکه نزدیکترین خشکی به نیوزیلند کشور استرالیا بوده که حدود 2 هزار کیلومتر با آن فاصله دارد.

حدود نیمی از مردم نیوزیلند، مسیحی بوده و چیزی حدود 42 درصد از آنها بدون اعتقاد به دین و مذهبی خاص می باشند. بعد از آن به ترتیب هندوئیسم، اسلام، بودیسم، سیک و چند مذهب دیگر قرار داشته که هر کدام به بیش از 2 درصد نمی رسند.

در زمینه هنر و سینما، نیوزیلند در 60 سال اخیر پیشرفت های فراوانی کرده اما سینمای این کشور بیشتر به خاطر کارگردان بزرگ سینمای جهان، پیتر رابرت جکسون شناخته شده است. فیلمهای سه گانه ارباب حلقه ها، سه گانه هابیت و کینگ کونگ از بهترین و مهمترین فیلم های این سازنده نیوزیلندی سینمای جهان می باشد.

در عرصه ورزش نیز مردم نیوزیلند بیشتر به ورزش های بریتانیایی علاقمند هستند. راگبی یونیون یا راگبی پانزده نفره ورزش ملی این کشور محسوب می شود و بیشترین تماشاگر را به خود جذب می کند، در حالیکه نت بال، تنیس و کریکت بیشترین تعداد ورزشکار را در بین بزرگسالان و فوتبال در بین کودکان و نوجوانان دارد.  

از نظر سطح آموزشی، نیوزیلند شباهت زیادی به استرالیا دارد و دانشگاه های این کشور در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته اند. پنج دانشگاه اول نیوزیلند به ترتیب عبارتند از (آخرین رتبه جهانی هر کدام از دانشگاه ها که توسط QS اعلام شده نیز آورده شده است):

  1. University of Auckland (81)
  2. University of Otago (184)
  3. Victoria University of Wellington (223)
  4. University of Canterbury (270)
  5. Massey University (272)

 

 

ب) پیشینه نیوزیلند:

نیوزیلند بیش از 80 میلیون سال از دیگر خشکی های زمین جدا بوده است، در نتیجه جانوران و گیاهان منحصربفردی در آن دیده می شود. این سرزمین یکی از آخرین خشکی هایی است که بشر پا به آن گذاشته است. پولینزی ها در حدود سال های 1250 لغایت 1300 میلادی نخستین انسان هایی بودند که وارد این جزیره شده و فرهنگ مائوری را به آنجا آوردند.

آبل جانسون تاسمان (دریای بین نیوزیلند و استرالیا به نام همین دریانورد، تاسمان نامگذاری شده است)، دریانورد هلندی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۶۴۲ وارد نیوزیلند شد، اما کشته شدن چند ملوان او توسط مائوری ها موجب شد اروپایی ها علاقه چندانی به ورود مجدد به این جزیره نداشته باشند. 120 سال بعد در سال 1769، جیمز کوک ناخدای بریتانیایی در حین سفرهای دریایی خود در اقیانوس آرام به نیوزیلند رفت. ارتباط اروپایی ها و مائوریها از آن موقع به بعد ادامه یافت، بسیاری از کشتی های ماهیگیری و تجاری اروپایی و آمریکایی به آنجا رفته و در ازاء فروش کالاهای خود به ویژه مصنوعات فلزی و اسلحه جات، مایحتاج ضروری سفر خود مانند آب آشامیدنی، پوست، آثار هنری و مواد غذایی را از آنها دریافت می کردند. این ارتباط کم و بیش ادامه داشت تا اینکه در قرن نوزدهم و در سال ۱۸۴۰ بزرگان مائوری در قراردادی با پادشاهی بریتانیا این سرزمین را مستعمره بریتانیا اعلام کردند. در سال 1856 اولین دولت خودمختار در این کشور پا گرفت و در سال 1876 دولت مرکزی، سراسر خاک جزیره را تحت تسلط خود درآورد.

نهایتاً کشور نیوزیلند در سال 1907 استقلال خود را از بریتانیای کبیر کسب کرد و پس از آن عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حکومت را نیز همچنان در اختیار پادشاه بریتانیا گذاشت. این کشور در خلال جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و ارتش مشترک نیوزیلند-استرالیا (به اختصار آنزاک) در این جنگ شرکت کرد. در جنگ جهانی دوم نیز جزء متفقین بود و با باز شدن پای آمریکایی ها به منطقه، از آن پس جزء هم پیمانان سیاسی و اقتصادی آمریکا نیز درآمد.

 در حال حاضر جدا از قومیت اروپایی که حدود 70 درصد از این کشور را شامل می شوند، قوم مائوری با حدود 17 درصد، بزرگترین اقلیت قومی بالاتر از آسیایی ها، مردم جزایر پاسیفیک، آفریقایی تبارها و ... را تشکیل می دهند. انگلیسی و مائوری دو زبان رایج این کشور می باشد که در واقع انگلیسی زبان رسمی و اول آن است.

 

پ) اقتصاد نیوزیلند:

نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد و در زمره کشورهای توسعه یافته و متمول قرار می گیرد و در سال 2013 هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده است. اما اقتصاد آن بسیار متکی به صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری می باشد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال های 2013 و 2014 به ترتیب 171 و 182 میلیارد دلار بوده است. نرخ بیکاری در نیوزیلند حدود 4 درصد تخمین زده شده است.

از سال 2000 تاکنون سطح درآمد میانه خانواده های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته است. با وجود اینکه سطح درآمدهای مردم این کشور پائین تر از بسیاری از کشورهای جهان اول است، اما تحقیقات بین المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند. نیوزیلند از نظر رضایت از زندگی در سال 2007، شاخص صلح جهانی در سال 2009 و شاخص فساد اقتصادی (کشوری که کمترین فساد اقتصادی را دارد) در رتبه اول جهان قرار گرفته است.

واحد پول این کشور، دلار نیوزیلند بوده که برابر 0.718 دلار آمریکا می باشد، به عبارتی هر 100 دلار نیوزیلند برابر 72 دلار آمریکا و 59 یورو خواهد بود.

 

ت) مهاجرت به نیوزیلند

یکی از دلایل اولیه مهاجران برای مهاجرت به نیوزیلند آب و هوای فوق العاده این کشور است که همواره دارای آب و هوای معتدل، اقیانوسی و چهار فصل است. دلیل دوم مهاجرت به نیوزیلند را می توان شرایط اقتصادی این کشور نامید، چرا که کشوری است توسعه یافته که از لحاظ اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

نیوزیلند امکان هر سه نوع مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری (انواع اصلی مهاجرت) را برای مهاجران دارد. ضمن اینکه راه های دیگری نیز مانند مهاجرت از طریق ازدواج با یک نیوزیلندی و همینطور مهاجرت برای هنرمندان و افراد فوق موفق وجود دارد. توجه داشته باشید که به دلیل اینکه کشور نیوزیلند از قانون خون پیروی می کند، از راه تولد فرزند به هیچ عنوان نمی شود به تابعیت این کشور رسید.