×

در این متن از جاذبه های گردشگری ایران توضیح داده شده است.

جاذبه های گردشگری ایران

دره ستاره ها

قشم طبیعت بکر و دنیای رمز و راز را ارائه می دهد ، اما اگر جاذبه ای برای آن از دست نرود ، دره ستارگان است. مارل و ماسه سنگ سازندهای سنگی دنیوی دیگر را تشکیل می دهند و با کمی تخیل می توانید حیوانات ، صورت ها و دست ها را در بین چیزهای دیگر مشاهده کنید. دره‌ی ستارگان ستون‌های بلند با اشکال مختلفی دارد که اهالی آن منطقه معتقدند وقتی که ستارگان با زمین برخورد کرده‌اند، خاک این منطقه بالا آمده و پس از آن مناطقی که بالا آمده بودند به هر شکلی که بوده‌اند خشک شده‌اند و ستون‌های بلند و کوتاه را تشکیل داده‌اند.

 

زیگورات چغازنبیل

 چغازنبیل یک زیگورات قرن سیزدهم قبل از میلاد در استان خوزستان است. آجرهای پخته شده با كتیبه های خط میخی در این بنا لایه بندی شده اند ، و ردپایی قرن كودك از كودك در سنگ ، به سمت پشت طناب كشیده شده است. زیگورات ۵ طبقه به اضلاع ۱۰۵× ۱۰۵ متر می‌باشد و ارتفاع آن از سطح زمین، حدود ۵۳ متر بوده که در حال حاضر ۲۵ متر از آن باقی مانده‌است. 

 

مسجد نصیرالملک

این مسجد یکی از مساجد قدیمی شیراز می باشد که از ارزنده ترین کاش کاری های مساجد ایران است. شامل دو شبستان در جهت شرق و غرب می باشد. قدم زدن در داخل ناصر الملک مانند راه رفتن در داخل کالئوسوسکوپ است. با نام مستعار "مسجد صورتی" به دلیل کاشی های گل آلود به گل رز ، شما دوست دارید کشف گره های پنهان زیباترین مسجد زیبای ایران باشد. مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه هم نیستند و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است. ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه طرف است و از سمت چهارم به صحن راه دارد، همچنین این ایوان داری ۴ غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه‌سازی پنج کاسه مزین گشته‌است. ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد.

تالاب انزلی

بندر انزلی واقع در شمال ایران استان گیلان می باشد ، یک قایق سواری در تالاب انزلی برای دیدن خانه هایی که روی استیل ها ، گونه های مختلف پرنده ساخته شده است ، امری واجب است و البته آب های نیشابوری که برای شکوفایی از طریق آب های تاریک ظاهر می شوند. تالاب انزلی چندین جزیره را در خود جای داده است. 

 

خانه های تاریخی کاشان

سقف های نفیس ، نقاشی های دیواری با شکوه و حیاط های بزرگ پر از درختان انار همان چیزی است که شما در یکی از خانه های تاریخی نفس گیر شهر بیابانی کاشان خواهید گرفت. این شهر قبل از اینکه خیلی گرم باشد بهتر است در بهار دیده شود و در حالی که می توانید جشنواره گلاب را بگیرید. از معروف ترین خانه های کاشان خانه طباطبایی هاست. عامری از دیگر خانه های کاشان می باشد که از بزرگ ترین و زیباترین خانه های کاشان است. از دیگر خانه های کاشان  خانه رئیسیان و خانه رزاقیان و خانه راهب و ... می توان نام برد.

 

شیخ صفی الدین خانقاه و حرم

این حرم واقع در اردبیل ، مقبره رهبر عرفای صوفی شیخ صفی الدین است. مناطق مختلفی از جمله کتابخانه ، مسجد ، مدرسه و مقبره این سایت را تشکیل می دهند و معماری مطابق با اصول عرفان صوفی می باشد. 

بخش‌های مختلف مجموعه بقعه شیخ صفی الدین:

 • حرم و دارالحفاظ

 • مقبره شاهزادگان

 • ایوان بزرگ رو به قبله 

 • چله‌خانه‌های قدیم و جدید

 • مقبره مادر شاه اسماعیل

 • مقصوره‌ای در برابر ایوان دارالحدیث

 • محوطه شهیدگاه در شمال گنبد دارالحدیث

 • محل جلوس شیخ صدرالدین موسی

 • حجرحها 

 • صفه مزارهای برخی از امیران و سران خاندان صفوی

 • نانواخانه یا آشپزخانه

 • آشپزخانه و دیگ خانه و حجره‌های متعلق به آن و ایاغ خانه

 • حجره رو به مزار شیخ صفی الدین که آرامگاه مشایخ صوفیه بوده‌است.

 • شربت خانه در کنار چشمه آبی مشتمل بر حوض و محل پختن حلواها و شیرنی‌ها

 • خونچه خانه و انبار با حجره‌های فوقانی و تحتانی

 • دفترخانه شامل دهلیز و خانه و محوطه‌ای میان شربت خانه و خونچه خانه

 • نقاره خانه

 • هیمه خانه و زمین اطراف آن

 • فضای بیرون در آستانه

 • کتابخانه

 

 

قلعه رودخان
این مجموعه دژ رودخان یا قلعه حسامی در ابتدا در دوره ساسانیان بر روی دو کوه ساخته شد که در استان گیلان شهرستان فومن می باشد. و چند قرن بعد بازسازی شد. قلعه رودخان به عنوان "قلعه هزار پله" شناخته شده است زیرا این تعداد افراد برای صعود به بالا باید صعود کنند.

 

غار كاتالخور

کمتر از یک قرن پیش کشف شده است که گفته می شود سازندهای موجود در غار کاتالخور به دوره ژوراسیک باز می گردد. این غار در خارج از زنجان قرار دارد و اگرچه کمتر از غار علی صدر بازدید می شود ، اما تصور می شود این دو به هم وصل شده اند.

 

جزیره هرمز
برای چنین جزیره ای کوچک ، هرمز با طبیعت رؤیایی و آرامش روبرو می شود. سایه هایی از رنگ قرمز ، زرد و نارنجی مساحت زمین را نشان می دهد که به زیبایی با آب آبی خلیج فارس منافات دارد. رویایی برای علاقه مندان به زمین شناسی و طبیعت ، این جزیره همچنین محل گوزن ها و جانوران دیگر است.

 

کویر لوت
کویر بی ثمر لوت آرام و آرامش غیرمعمول را برای هفت سال نخستین مکان طبیعی یونسکو در ایران و گرمترین مکان در زمین است. پشته های شن و ماسه ، معروف به حیاط ، به طور مداوم شکل خود را تغییر می دهد. دشت لوت بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار گرفته است. بزرگ‌ترین ناحیه جمعیتی دشت لوت «شهداد» است که در گذشته‌های دور به آن خبیص گفته می شد.

 

 


کاپادوکیا

این مطلب در مورد کاپادوکیا در ترکیه می باشد.

جاذبه های گردشگری آلمان

این متن در مورد جاذه های گردشگری آلمان توضیح می دهد.

جاذبه های گردشگری سوئد

این متن در مورد دیدنی های سوئد توضیح می دهد.

شهر ادینبورگ

این متن در مورد شهر ادینبورگ و جاذبه هایش می باشد.

دیدنی های دوحه

این متن در مورد مکان های دیدنی دوحه می باشد.

جاذبه های قبرس

6 جاذبه قبرس در این متن توضیح داده شده است.

جاذبه های گردشگری ایران

در این متن از جاذبه های گردشگری ایران توضیح داده شده است.

جاذبه های دیدنی در باکو

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و همچنین بزرگترین بندرگاه این کشور بشمار میرود.

17 جاذبه برتر گردشگری در آنتالیا

در این مقاله به جاذبه های گردشگری شهر آنتالیا با جزییات پرداخته ایم...

باغ گیاهشناسی باتومی

باغ گیاهشناسی باتومی از معدود باغهایست که زیبایی خیره کننده ی تمام نشدنی را پیش رویتان میگذارد...