×

ترتیب مراحلی که این سیستم دارد، چگونه است

مراحل سیستم اکسپرس انتری

سیستم Express Entry در دو مرحله انجام می گیرد. متقاضی با دارا بودن مجموعه اطلاعات مذکور، وارد مرحله اول سیستم امتیازبندی می شود. در مرحله اول، متقاضی با تکمیل فرم های مربوطه، علاقمندی خود جهت مهاجرت به کانادا را نشان می دهد. در واقع، متقاضی در این مرحله، Expression of Interest (EOI) را به اداره مهاجرت ارائه می کند. سپس با جمع آوری مدارک و اطلاعات خود، وارد سیستم امتیازدهی Comprehensive Ranking System (CRS) می شود. متقاضی برای عبور از این مرحله و رسیدن به مرحله دوم، بایستی حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را به دست آورد. به طور کلی این امتیازها در سه بخش قرار می گیرند:

 • فاکتورهای انسانی و مهارتی
 • فاکتورهای مرتبط با فرد همراه متقاضی اصلی
 • فاکتورهای مرتبط با استان یا نامه پیشنهاد شغلی

 

برای شروع کار و ثبت نام در سیستم Express Entry، ابتدا متقاضی می بایستی به صورت آنلاین در سیستم یک پروفایل ایجاد کرده و با تکمیل مدارک خود می تواند امتیازات خود را ارتقا دهد. سپس در صورتیکه واجد شرایط باشد، از او درخواست می شود که در بانک مشاغل کانادا ثبت نام کند (در صورتی که یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک برنامه گزینش مهاجر استانی داشته باشد، به ثبت نام در بانک مشاغل نیازی نخواهد داشت). نکته قابل توجه این است که شرکت ها و صاحبان کسب و کار در کانادا در استان های مختلف می توانند به اسامی متقاضیانی که در این سیستم ثبت نام کرده اند، دسترسی داشته و متقاضیانی که موافقت دولت فدرال را کسب کرده اند (عبور از مرحله اول) را استخدام کنند. در بخش مدارک مورد نیاز، لیست تمام مدارکی که یک متقاضی برای مهاجرت به کانادا از طریق این سیستم به آنها احتیاج دارد، آورده شده است، اما برای شروع این پروسه در مرحله ثبت پروفایل با همین مدارکی که در ذیل آمده است، متقاضی می تواند پروسه مهاجرت خود را شروع کند:

 • مدارک تحصیلی: مدارک تحصیلی متقاضیانی که در خارج از کانادا تحصیل کرده اند باید با استانداردهای کانادایی ارزیابی شود. نکته قابل توجه این است که آموزش فقط یک الزام برای نیروی کار ماهر فدرال است، اما توصیه می شود که کاندیداهای برنامه های دیگر هم شرکت نمایند، زیرا آموزش مؤلفه مهمی از نمره CRS است.
 • مدرک زبان خارجه: همه داوطلبان ورود به سیستم اکسپرس اینتری باید به حداقل یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مدرک نشان دهند. برای زبان انگلیسی آیلتس نمره حداقل 6 لازم و برای زبان فرانسوی داشتن حداقل مدرک TEF مورد نیاز است.
 • پاسپورت: برای ارسال مشخصات ورودی پاسپورت معتبر لازم است. در موارد بسیار نادر، اسناد شناسایی جایگزین ممکن است در صورت عدم امکان گرفتن پاسپورت پذیرفته شود.
 • در متقاضیان متأهل، فاکتور همسر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر متقاضی با همسر یا شریک زندگی خود درخواست می دهد، ممکن است بخواهد اعتبار خود را قبل از موعد مقایسه کند. یک نفر باید به عنوان متقاضی اصلی در پروفایل ورود به سیستم وارد شود. با داشتن همین مدارک، متقاضی می تواند پروفایل اولیه خود را ایجاد کند.

 

پس از آنکه متقاضی موفق به عبور از مرحله اول شده (کسب 67 امتیاز از مجموع 100 امتیاز) و در واقع واجد شرایط یکی از چهار برنامه مهاجرت اقتصادی که قبلاً عنوان شد، باشد، به مرحله دوم ورود کرده و به اصطلاح وارد یک استخر (Pool) می شود. در اینجا متقاضی می بایستی از 1200 امتیاز ممکن، بیشترین امتیاز را کسب کند. البته حداقل امتیازی که متقاضی در مرحله دوم به آن نیاز دارد، در هر دوره متغیر است. برای مثال در اواخر سال 2019، حداقل امتیازی که در مرحله دوم بایستی کسب می شد، بین 480 تا 500 امتیاز بود، در حالیکه در ژانویه سال 2020، این حداقل به حدود 470 امتیاز کاهش پیدا کرد. اما در حال حاضر با حداقل 438 امتیاز متقاضی می تواند در استخر باقی مانده و پرونده اش برای اخذ اقامت دائم بررسی شود. سیستم Express Entry که از این به بعد به طور خلاصه و برای سادگی EE می نامیم، به دو صورت دارای همراه و بدون همراه، طبقه بندی می گردد.

برای متقاضیان بدون همراه، امتیازات مرحله دوم به این صورت است:

 • فاکتورهای سرمایه انسانی، 500 امتیاز
 • فاکتورهای انتقال، 100 امتیاز
 • انتخاب استان یا پیشنهاد شغلی، 600 امتیاز

 

برای متقاضیان با همراه، امتیازات به این صورت است:

 • فاکتورهای سرمایه انسانی برای متقاضی اصلی، 460 امتیاز
 • فاکتورهای سرمایه انسانی برای همراه، 40 امتیاز
 • فاکتورهای انتقال، 100 امتیاز
 • انتخاب استان یا پیشنهاد شغلی، 600 امتیاز

 


تهیه و تنظیم:

آیدین تشویقی

کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا

شرکت مسافرتی و مهاجرتی افق بال فرشتگان

Tel: +98 (21) 7503 5000

Cell & WhatsApp: +98 (912) 973 6100

Instagram: www.instagram.com/angelflight.ir

Telegram: https://t.me/angelflight

E-mail: info@angelflight.ir

Website: www.angelflight.ir

 

 

 


مرکز اطلاعات و ارزیابی کانادا (ECA)

(Educational Credential Assessment (ECA

مدارک مورد نیاز در سیستم اکسپرس انتری

مدارک مورد نیاز در سیستم اکسپرس انتری

سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری

امتیازبندی سیستم چگونه است

مراحل سیستم اکسپرس انتری

ترتیب مراحلی که این سیستم دارد، چگونه است

کلیات سیستم اکسپرس انتری

توضیح کلی در ارتباط با سیستم اکسپرس انتری کانادا

مهاجرت پرستار به کانادا

مهاجرت به کانادا و مزایای مهاجرت پرستار به کانادا

سرمایه گذاری از طریق ویزای استارت آپ (Start-up)

سرمایه گذاری از طریق ویزای استارت آپ مورد بررسی قرار می گیرد.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی (خوداشتغالی)

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی مورد بررسی قرار می گیرد.

سرمایه گذاری از طریق برنامه های استانی (PNP)

سرمایه گذاری از طریق برنامه های استانی مورد بررسی قرار می گیرد.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

انواع روش های سرمایه گذاری در کانادا که منجر به اخذ اقامت دائم می شود، مورد بررسی قرار می گیرد.