×

تندیس علی و نینو داستانی آشنا و زیبا اما نهایتی غم انگیز از دو عاشق را روایت میکند که شرایطی تراژیک آنها را از هم جدا می کند..

مجسمه عشق در باتومی

نام اصلی این تندیس “زن و مرد” است ولی بیشتر به نام مجسمه عشق شناخته میشود، که داستان نافرجام عشق علی و نینو در گرجستان را به تصویر میکشد، و در کنار اسکله باتومی قرار دارد.
مجسمه عشق را معمار زن معروف گرجی  تامارا کِوِه سیتادزه در پارک ساحلی بنا کرده که 7 متر ارتفاع دارد و سازه ی فلزی به گونه ای روی هم چیده شده اند که در زمان بین 8 تا 10 دقیقه به هم نزدیک شده و در پیکر هم فرو میروند و یکی میشوند .رمان روایتگر قصه عشق جوانی به نام علی ( یک پسر آذربایجانی مسلمان ) می باشد که درگیر رابطه عاشقانه با دختری به نام نینو ( یک دختر مسیحی گرجستانی ) می شود؛ در رابطه ی عاشقانه خود با مشکلاتی مواجه شده و در نهایت علی به خاطر دفاع از کشور خود در مقابل حمله ارتش روسیه کشته می شود و داستان به شکل غم انگیزی پایان می پذیرد؛ این رمان به نوعی نشان دهنده حال و هوای دوره جنگ جهانی اول نیز می باشد.

مجسمه عشق در واقع بیانگر روح علی و نینوست که در بهشت کنار ساحل زیبای باتومی به وصال میرسند جالب اینجاست که وقتی این دو مجسمه به یکدیگر میرسند مردم تماشاچی شروع به زدن سوت و دست به نشان شادی وصال میکنند .

 مجسمه علی و نینو را در ساعت 7 شب روشن میشوند

افزودن نظر