×

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

استرالیا یکی از بزرگترین، توسعه یافته ترین و اقتصادی ترین کشورهای دنیا می باشد که با توجه به وسعت زیاد آن، جمعیت کمی در آن زندگی می کنند، به طوریکه تراکم جمعیت این کشور، فقط 3 نفر در هر کیلومتر مربع است. این وضعیت شاید در قرن بیستم برای این کشور جوابگو بوده اما در این عصر که سرعت رشد تکنولوژی حتی از سرعت گذر عمر نیز بیشتر می باشد، برای کشوری که مدعی است قدرت، توان و سخت افزار آن را دارد که بتواند در کنار غول های اقتصادی دنیا مانند ایالات متحده، آلمان، انگلستان، ژاپن، چین و ... قرار گیرد، یک معنی داشته و آن هم کمبود نیروی انسانی است. بنابراین دولت استرالیا برای رفع این مشکل، راه های مختلفی برای مهاجرت نیروهای ماهر و باتجربه از کشورهای دیگر در نظر گرفته است تا بتواند هم خلأ بزرگ نیروی انسانی خود را پر کند و هم اینکه به واسطه فیلترهایی که برای متقاضیان می گذارد از بین آنها بهترین، باتجربه ترین و شایسته ترین ها را برگزیند تا بتواند خود را به ابرقدرت های اقتصادی دنیا نزدیک کرده و آینده کشور خود را شکوفا کند. بازار کار پررونق این کشور، داشتن انواع منابع معدنی و غیرمعدنی، دانشگاه های در سطح جهانی و ... باعث شده است همه ساله خیل عظیمی از متقاضیان برای کار و تحصیل به سمت این کشور روانه شوند. این کشور انگلیسی زبان در مقایسه با کشورهای مشابه مانند کانادا مزیت بزرگی دارد و آن هم آب و هوای خوب می باشد.

مهاجرت کاری به استرالیا یکی از متداول ترین راه های مهاجرت به این کشور می باشد. سیستم گزینشی این نوع مهاجرت، بر مبنای کسب امتیاز است. برای سه نوع ویزای کاری اصلی و مهم استرالیا نیازمند به دست آوردن حداقل 65 امتیاز خواهد بود. برای ویزاهای مهارت استرالیا، متقاضی باید شاغل به حرفه ای باشد که در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود دارد.

در کل، کسب و کارهای لیست مشاغل استرالیا به سه دسته تقسیم می شوند:

 • Medium & Long Term Strategic Skill List (MLTSSL): شامل مشاغلی است که استرالیا در بلندمدت و میان مدت به آنها احتیاج دارد.
 • Short Term Skilled Occupation List (STSOL): شامل مشاغلی است که استرالیا در کوتاه مدت به آنها احتیاج دارد.
 • Regional Occupation List (ROL): شامل مشاغلی است که استرالیا صرفاً در مناطق کم جمعیت به آنها نیاز دارد.

 

 

الف) انواع ویزاهای کار استرالیا

الف -1) ویزای کلاس ۱۸۹ (Skilled Independent Visa-Subclass 189):

ویزای کلاس ۱۸۹، بهترین و مطلوب ترین نوع ویزای اسکیل ورکر کشور استرالیا می باشد که به اسپانسرشیپی کارفرما احتیاجی نبوده و تمام اعضای خانواده می توانند اقامت دائم بگیرند. این ویزا یک ویزای مهاجرت با اجازه اقامت دائم، تحصیل و کار در استرالیاست. در واقع متقاضی از همان ابتدای کار با اقامت دائم وارد شده و اصطلاحاً PR این کشور را اخذ می نماید و به هیچ شهر، ایالت، سازمان، شخص حقوقی یا ارگانی وابسته نیست، به همین دلیل به این نوع ویزا، ویزای مهارتی مستقل نیز گفته می شود. در این حالت متقاضی می تواند از همان ابتدای امر در هر کجای کشور استرالیا که تمایل دارد ساکن شده و اقامت نماید. شرط اصلی اخذ این نوع ویزا، کسب امتیاز لازم (یعنی حداقل 65) در رشته مورد نظر می باشد. ویزای ۱۸۹ مختص افرادی است که مشاغلشان در لیست اول مشاغل استرالیا یا همان MLTSSL قرار دارد. توجه داشته باشید که متقاضیان ویزای ۱۸۹، فقط امکان استفاده از رشته های MLTSSL در این لیست را دارند.

ظرفیت این ویزا برای سال مالی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ استرالیا، معادل ۱۸۶۵۲ نفر تعیین شده است که به معنای حداکثر تعداد افرادی است که اجازه دارند در رشته های مختلف کاری، این ویزا را دریافت کنند. ظرفیت نسبتاً کم این ویزا باعث شده است که حداقل امتیاز لازم برای این ویزا به بالای ۸۰ امتیاز برسد که البته برای رشته های مختلف متفاوت است. با توجه به این موضوع، بیشتر متقاضیان ویزای مهارت استرالیا از طریق ویزاهای ۴۹۱ و ۱۹۰ (که در ادامه توضیح داده شده اند) اقدام می کنند.

مزایای اصلی ویزای کلاس 189 عبارتست از:

 • اخذ اقامت دائم استرالیا برای صاحب پرونده و تمام اعضای خانواده
 • عدم نیاز به اسپانسرشیپی کارفرما
 • فرزندان افراد دارای ویزای ۱۸۹ که در استرالیا متولد می شوند، به طور خودکار شهروند استرالیا محسوب خواهند شد.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی استرالیا

 

الف-2) ویزای کلاس ۱۹۰ (Skilled Nominated Visa-Subclass 190):

ویزای کلاس ۱۹۰ استرالیا مشابه ویزای ۱۸۹ و از نوع دائم است با این تفاوت که برای اقدام برای این ویزا، نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی است. برای جبران کمبود نیروی کار محلی، ایالتهای شش گانه استرالیا اقدام به اسپانسر کردن متقاضیانی می کنند که حرفه آنها صرفاً در آن ایالت مورد نیاز است. شرط کلی برای این موضوع، دادن تعهد برای اقامت حداقل دو ساله در ایالت مربوطه توسط متقاضی می باشد. شرط اصلی اقدام برای ویزای ۱۹۰، داشتن حداقل ۶۰ امتیاز و همچنین موافقت یک ایالت در استرالیا برای اسپانسر کردن فرد متقاضی است. در واقع، با دریافت اسپانسرشیپ ایالتی، ۵ امتیاز به امتیاز متقاضی اضافه می شود و به ۶۵ میرسد که امتیاز حداقل برای مهاجرت کاری است.

مزیت اصلی ویزای ۱۹۰ نسبت به ویزای ۱۸۹ این است که امکان انتخاب شغل از هر دو لیست موجود در مشاغل MLTSSL & STSOL وجود دارد، در حالیکه برای ویزای ۱۸۹، شغل متقاضی باید حتماً از لیست MLTSSL وجود داشته باشد. البته امتیاز لازم برای این ویزا هم به مراتب کمتر از ویزای ۱۸۹ است.

توجه داشته باشید که متقاضیانی که ۶۰ امتیاز دارند، میتوانند با این ویزا کمبود امتیاز خود تا ۶۵ امتیاز را از طریق اخذ اسپانسرشیپ ایالتی جبران کنند.

مزایای اصلی ویزای کلاس190 عبارتست از:

 • اخذ اقامت دائم استرالیا
 • فرزندان افراد دارای ویزای ۱۹۰ که در استرالیا متولد می شوند، به طور خودکار شهروند استرالیا محسوب خواهند شد.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی استرالیا

ظرفیت این ویزا برای سال مالی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ استرالیا، معادل ۲۴۹۶۸ نفر تعیین شده است.

 

الف-3) ویزای کلاس ۴۹۱:

ویزای کلاس ۴۹۱ استرالیا، موقت و دارای اعتبار ۵ ساله است و مانند ویزای ۱۹۰، برای اقدام برای این ویزا، نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی خواهد بود. البته امکان استفاده از امتیاز اقامت خویشاوندان نزدیک در استرالیا نیز برای این ویزا وجود دارد. امکان اقدام برای این ویزا و در واقع شرط اصلی اقدام برای این نوع ویزا، کسب حداقل ۵۰ امتیاز و همچنین موافقت یک ایالت در استرالیا برای اسپانسر کردن فرد متقاضی می باشد. با دریافت اسپانسرشیپی ایالتی ۱۵ امتیاز به مجموع امتیاز متقاضی اضافه و به ۶۵ می رسد که حداقل امتیاز برای مهاجرت کاری است. بعد از دریافت ویزای موقت ۴۹۱، چنانچه فرد به مدت ۳ سال در هر کدام از مناطق کم جمعیت استرالیا اقامت داشته باشد و با حداقل حقوق سالانه ۵۳۹۰۰ دلار استرالیا در این کشور مشغول به کار باشد ( به صورت تمام وقت یا مجموع معادل پاره وقت در هر رشته کاری)، امکان اقدام برای ویزای دائم (ویزای ۱۹۱) وجود دارد. توجه داشته باشید که حقوق ذکر شده، تقریباً حداقل حقوق قانونی کار در کشور استرالیا است.

به غیر از سیدنی، ملبورن و بریزبین، تمامی شهرهای استرالیا جزء مناطق کم جمعیت به حساب می آیند.

برای ویزای ۴۹۱ استرالیا، امکان انتخاب رشته از هر سه دسته مشاغل وجود دارد.

مزایای اصلی ویزای کلاس 491 عبارتست از:

 • امکان اخذ اقامت دائم استرالیا بعد از سه سال زندگی و کار در مناطق کم جمعیت استرالیا
 • امکان استفاده از بیمه درمانی استرالیا
 • امکان نقل مکان به مناطق پرجمعیت (ملبورن، سیدنی یا بریزبین) بعد از دریافت ویزای دائم

 

محدودیت دارندگان ویزای ۴۹۱ برای دریافت ویزاهای دیگر استرالیا

دارندگان ویزای ۴۹۱ استرالیا نمیتوانند در بازه سه ساله نخست دریافت ویزای ۴۹۱، برای ویزاهای زیر اقدام کنند:

 • ویزای ازدواج: برای متقاضیانی که در هنگام ارسال درخواست ویزا داخل استرالیا هستند.
 • ویزای استعدادهای درخشان: برای متقاضیانی که در هنگام ارسال درخواست ویزا داخل استرالیا هستند.
 • ویزاهای سرمایه گذاری: شامل ویزاهای ۱۸۸ و ۱۳2.
 • دیگر ویزاهای مهارتی: شامل ویزاهای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۸۶ استرالیا.

 

همانطور که دیدیم ویزای اسکیل ورکر استرالیا انواع مختلفی دارد و در برخی از آنها متقاضی بر اساس سیستم امتیازبندی، ارزیابی شده و به او اجازه داده می شود که بتواند با اقامت دائم وارد استرالیا شود یا خیر. چنانچه فردی بتواند ۶۵ امتیاز از جدول امتیازبندی اسکیل ورکر استرالیا بگیرد، دولت استرالیا او را نیروی کاری فرض می کند که صلاحیت و پتانسیل یافتن کار را داشته و به قوی ترین احتمال در استرالیا مشغول به کار خواهد شد. جدول امتیازبندی اسکیل ورکر استرالیا به صورت زیر می باشد:

 

آیتم مورد امتیاز

شرح آیتم

امتیاز

 

سن

18-25

25

25-33

30

33-40

25

40-44

18

تسلط بر زبان انگلیسی

IELTS 8 (Each Skill)

20

IELTS 7 (Each Skill)

10

IELTS 6 (Each Skill) or Less

0

زبانهای دیگر

زبان فارسی یا زبانهای دیگر

5

 

 

مدرک تحصیلی

مدرک ارزیابی شده معادل دکترا استرالیا

20

مدرک ارزیابی شده معادل لیسانس استرالیا

15

مدرک ارزیابی شده معادل فوق دیپلم استرالیا

10

مدارک پایان دوره ارزیابی‌شده مرتبط با تخصص

10

تحصیل در مناطق کم‌جمعیت استرالیا

5

تحصیل حداقل در یک مقطع تحصیلی (دیپلم یا مدرک تجاری) از مؤسسات تحصیلی استرالیا

5

مدرک کارشناسی ارشد پژوهش محور یا دکترا از مؤسسات تحصیلی استرالیا؛ حداقل شامل 2 سال آکادمیک

5

 

سابقه کاری مرتبط در خارج از استرالیا (طی 10 سال گذشته)

کمتر از 3 سال

0

3-4

5

5-7

10

8-10

15

 

سابقه کاری مرتبط در داخل استرالیا (طی 10 سال گذشته)

کمتر از 1 سال

0

1-2

5

3-4

10

5-7

15

8-10

20

داشتن اسپانسر

امتیاز داشتن اسپانسر ایالتی یا فامیلی (میزان دقیق امتیاز به نوع ویزا بستگی دارد)

5 یا 10

همسر

داشتن همسر

5

 

در ارتباط با آیتم زبان انگلیسی، متقاضی به جای آزمون IELTS آزمون های دیگر را نیز می تواند جایگزین کند که در جدول زیر آورده ایم:

 

CAE

PTE

OET

TOEFL

IELTS

Score

>= 169 (Each Skill)

>= 50 (Each Skill)

= B (Each Skill)

<= (L=12, R=13, W=21, S=18)

<= 6 (Each Skill)

0

>= 185 (Each Skill)

>= 65 (Each Skill)

> B (Each Skill)

>= (L=24, R=24, W=27, S=23)

>= 7 (Each Skill)

10

>= 200 (Each Skill)

>= 79 (Each Skill)

= A (Each Skill)

>= (L=28, R=29, W=30, S=26)

>= 8 (Each Skill)

20

 

حال به بررسی مراحل اقدام ویزای Skill Worker استرالیا می پردازیم:

 1. اولین مرحله برای اقدام برای ویزای مهارت استرالیا، ارزیابی شغلی متقاضی با سازمان تخصصی ارزیابی کننده مربوطه است. این مرحله ممکن است تا ۳ ماه به طول بیانجامد و لازم به ذکر است که اکثر سازمانهای ارزیابی مهارتی، نیازی به ارائه مدرک تسلط زبان ندارند.
 2. دومین مرحله، Expression of Interest یا ابراز تمایل برای درخواست ویزا است. در این مرحله، ‌متقاضی، اطلاعات امتیاز خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارائه کرده و سیستم اتوماتیک اداره مهاجرت استرالیا، بر مبنای امتیاز متقاضی و در صورت داشتن امتیاز لازم، برای وی دعوتنامه ای مبنی بر اقدام جهت اخذ ویزای استرالیا صادر می کند. اخذ اسپانسرشیپ ایالتی هم در همین مرحله انجام می شود. این مرحله به حداقل چند هفته زمان نیاز دارد و در صورتیکه امتیاز متقاضی به مقدار لازم نرسد، اطلاعات وی تا ۲ سال در سیستم ذخیره خواهد شد.

مرحله آخر، درخواست ویزا است که طی آن، اداره مهاجرت استرالیا و اداره امور داخلی (DOHA) تمامی مدارک متقاضی و وابستگان وی را دریافت می کند و در صورت تطابق مدارک ارائه شده با اطلاعات داده شده توسط متقاضی، ویزای متقاضی را صادر می کند. زمان لازم برای این مرحله متغیر است ولی به طور متوسط حدود ۹ ماه خواهد بود.


تهیه و تنظیم:

آیدین تشویقی

کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا

شرکت مسافرتی و مهاجرتی افق بال فرشتگان

Tel: +98 (21) 7503 5000

Cell & WhatsApp: +98 (912) 973 6100

Instagram: www.instagram.com/angelflight.ir

Telegram: https://t.me/angelflight

E-mail: info@angelflight.ir

Website: www.angelflight.ir

 

 


اقامت استرالیا به کمک دوره زبان انگلیسی

مهاجرت به استرالیا.اقامت استرالیا.اسکیل ورکر.تخصص نیروی کاری.ویزای اسکیل ورکر استرالیا.اقامت استرالی...

جشنواره تخفیفات فرشتگان

تخفیف.جشنواره تخفیفات.تخفیف اسفندماه

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نیروی کاری

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به دانمارک

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به نروژ

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت به استرالیا و مزایای مهاجرت پرستار به استرالیا

مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند و مزایای مهاجرت پرستار به نیوزیلند

مهاجرت پرستار به عمان

مهاجرت به عمان و مزایای مهاجرت پرستار به عمان

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا