×

آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت شناخته شده است...

هر آنچه را که باید در مورد مهاجرت به آلمان بدانید

آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت شناخته شده است، این محبوبیت به خاطر اقتصاد خوب ، سیستم آموزشی و فرصت های شغلی است که دولت آلمان برای شهروندانش ایجاد میکند و مردم از سراسر جهان می خواهند شانس خود را برای مهاجرت به این کشور امتحان کنند.

برای مهاجرت به آلمان شما به یک دلیل معتبر نیاز دارید؛

  1.     مهاجرت آلمان برای اشتغال
  2.     مهاجرت آلمان برای آموزش (تحصیل)
  3.     مهاجرت آلمان برای کارآفرینان
  4.     مهاجرت آلمان برای ازدواج (خانواده)
  5.     مجوز اقامت آلمان

شرایط عمومی مهاجرت به آلمان

حتی اگر روش های زیادی وجود دارد که افراد می توانند از آنها برای مهاجرت به آلمان استفاده کنند و هرکدام از آنها شرایط خاصی را داشته باشند ، اما هنوز هم در برخی از آنها شباهت هایی وجود دارد.بطور کلی برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت به آلمان ، باید معیارهای زیر را رعایت کنید:
اثبات تمکن مالی

هر هدف مهاجرت بر اساس نیازهای مختلف دارای شرایط مالی متفاوتی است که متقاضیان باید آن را برآورده کنند ، اما با این وجود متقاضیان باید ثابت کنند که قادر به تأمین مالی خود در آلمان هستند. حتی اگر در آلمان مشغول به کار باشید ، تا زمانی که حقوق خود را دریافت نکنید ، باید بودجه اولیه برای تأمین هزینه های خود را داشته باشید.
بیمه درمانی داشته باشید.

شما بدون پوشش معتبر بیمه درمانی قادر به مهاجرت به آلمان نخواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه درمانی برای کارگران آزاد ، کارمندان و مهاجران در آلمان اطلاعات کسب کنید.
حداقل مهارت زبان آلمانی را داشته باشید

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید ، باید آلمانی را بدانید. چارچوب مرجع مشترک زبان های اروپایی دارای سه سطح مهارت زبان ، A ، B و C است.

A1 / A2 (مهارتهای پایه)

B1 / B2 (مهارتهای پیشرفته)

C1 / C2 (مهارتهای تخصصی)

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید از سطح زبان A1 یا B1 برخوردار باشید. اگر می خواهید اقامت دائم بگیرید ، به مهارت بالاتری از C1 یا C2 نیاز دارید.

انواع ویزا آلمان:

ویزای گردشگری
ویزای تجاری
ویزاهای تحصیل در آلمان
ویزای کار
ویزای دانشمندان میهمان

مهاجرت به آلمان برای کارفرمایان

آلمان از کمبود کارگران ماهر و افراد متخصص خبر داده است. آنها دائماً در جستجوی مهندسین ، متخصصان فناوری اطلاعات ، کارمندان رشته های پزشکی و سایر متخصصان واجد شرایط هستند.

مراحل مهاجرت به آلمان برای کار به شرح زیر است:

 نخست در آلمان شغلی پیدا کنید که اتباع خارجی را می پذیرد سپس برای ویزای کار (اشتغال) آلمان اقدام کنید  و در نهایت به آلمان بروید و اجازه ی اقامت کار را بگیرید.

همان طور که گفته شد دولت آلمان نیروی متخصص و با مهارت را پذیرش می کند و این بدین معناست که متقاضی مهاجرت کاری به آلمان باید سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی داشته باشند.حداقل سابقه لازم برای مهاجرت ۳ سال تعیین شده البته اگر این مقدار بیشتر باشد شرایط مساعدتری برای مهاجر محیا می کند.

دولت آلمان برای افرادی که دارای تخصص و مهارت بسیار بالا هستند تحت شرایطی بلو کارت یا ویزای کار اتحادیه اروپا صادر می کند.به عبارت دیگر افراد متخصص می توانند برای مهاجرت به آلمان از طریق اخذ بلو کارت نیز اقدام نمایند.

از جمله شرایط برای اخذ بلو کارت: مدرک تحصیلی تایید شده از سوی سازمان ارزیابی، تسلط به زبان آلمانی سطح C، سابقه ی کار مرتبط با رشته تحصیلی.

مدت اعتبار بلو کارت آلمان  به این صورت است که در ابتدا در صورت داشتن کلیه شرایط ، یک کارت آبی آلمان که دارای اعتبار یک الی  چهارساله است برای متقاضی صادر می شود. پس از ۳ سال از تاریخ صدور بلو کارت آلمان ، در صورتی که متقاضی همچنان مشغول به کار در آلمان باشد، میتواند درخواست اقامت دائم کند. اگر دارنده کارت آبی آلمان دارای سطح زبان آلمانی حداقل B1 باشد، وی می تواند پس از ۲ سال از تاریخ صدور بلو کارت آلمان درخواست اقامت دائم نماید..

کارت آبی اتحادیه اروپا (بلو کارت)

بلوکارت یک مجوز تایید شده اتحادیه اروپاست که اجازه اقامت افراد متخصص غیر اروپایی را برای کارو زندگی در کشورهای اروپایی فراهم می کند.

اگر یک کارگر غیر ماهر باشید ، مهاجرت کاری به آلمان بسیار دشوار خواهد بود.

مهاجرت برای تحصیلات به آلمان

بسیاری از مردم از این امر آگاه نیستند ، اما آلمان آموزش رایگان ارائه می دهد. این بدان معناست که برخلاف کشورهایی مانند ایالات متحده که شهریه زیادی دارند ، دانشگاه های آلمان یا هزینه های بسیار کمی دارند و یا اصلاً مبلغی دریافت نمیکنند. به همین دلیل آلمان میتواند برای مهاجرت تحصیلی گزینه ی بسیار خوب و عاقلانه ایی باشد و درصد بسیار بالایی از فارغ التحصیلان میتوانند شغل مناسب خود را پیدا کنند و در کشور بمانند.

مراکز آموزش عالی فنی در آلمان

کسانی که علاقه دارند با یادگیری عملی در شاخه های متفاوت وارد بازار کار شوند می توانند در این مراکز تحصیل کنند. ورود به این مراکز به راحتی امکان پذیر نیست و همواره لازم است متقاضیان آزمون ورودی مربوطه را پشت سر بگذرانند. داشتن مهارت های زبان آلمانی در سطحی بالا, برای ورود و تحصیل در این مراکز الزامیست.

مهاجرت به آلمان برای کارآفرینان

اگر یک سرمایه گذار و کارآفرین با علاقه باشید ، در این صورت شانس دارید به آلمان مهاجرت کنید ، علاوه بر این ، شما نیاز به دریافت ویزای خود اشتغال دارید که در رده ویزای کار آلمان قرار می گیرد. برای دریافت این نوع ویزا باید موارد زیر را ثابت کنید:

اینکه شما بودجه لازم را برای سرمایه گذاری را دارید.
اینکه سرمایه گذاری شما به نفع اقتصاد آلمان است.
اینکه سرمایه گذاری شما در کشور مورد استقبال قرار می گیرد.

اگر وضعیت خود را به عنوان کارآفرین در آلمان حفظ کنید ، پس از گذشت سه سال می توانید وارد کشور شوید و آن را ترک کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

طبق قوانین ازدواج در آلمان، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که اگر شما به عنوان یک خارجی با شخصی که تابعیت کشور آلمان را دارد و به عبارت دیگر یک آلمانی است ازدواج نمایید، می توانید به اقامت کشور آلمان و پس از آن به تابعیت این کشور دست پیدا کنید.

از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان، شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان آلمانی را حداقل تا سطح A1 فرا گرفته باشد.

با صدور ویزای ازدواج آلمان شما می توانید وارد کشور آلمان شده و در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان برای شما وجود خواهد داشت. ضمن آنکه با اقامت ۳ ساله در خاک آلمان، می توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

اجازه اقامت در آلمان

وقتی یکی از ویزاهای مهاجرت را دریافت می کنید ، اجازه اقامت نیز دریافت خواهید کرد. اجازه اقامت می تواند موقت و دائم باشد. اجازه اقامت موقت به اتباع بیگانه اجازه می دهد برای مدت معینی در آلمان بمانند و سپس به وطن خود بازگردند. اجازه اقامت دائم به این معنی است که اتباع خارجی می توانند تا زمانی که می خواهند در آلمان بمانند ، می توانند هر زمان که بخواهند کشور را ترک کنند و به کشور برگردند. با این وجود ، اجازه اقامت دائم به معنای دریافت تابعیت آلمانی نیست.

متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان

باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوط دیگر درخواست پناهندگی خود را ثبت کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه های موقت پناهندگان منتقل می شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.

البته پس از اعلام پناهندگی، سوابق فرد و همراهانش در زمینه دوبلین سه بررسی می شود. این پروسه که معمولا توسط پلیس آلمان بررسی می شود، بدین منظور است که فرد شهروند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نبوده و یا قبلا در این کشورها اعلام پناهندگی نکرده باشد. اگر خلاف این موضوع به اثبات برسد (به عنوان مثال اگر اثر انگشت وی در فایل های کشور دیگری پیدا شود و یا دارای سکه، اسکناس، بلیط قطار یا آیتم هایی از این قبیل مربوط به کشورهای اتحادیه اروپا باشد)، پلیس شخص را به همان کشور دیپورت خواهد نمود.
 

مجوز اقامت استاندارد

این نوع اجازه اقامت برای کلیه اهداف مهاجرتی که در بالا ذکر شد و همچنین برای دیگران مانند گذراندن دوره های آموزشی ، برای آلمانی های سابق که می خواهند به آلمان برگردند و کسانی که به دلایل سیاسی و بشردوستانه به آلمان می روند ، استفاده می شود. اجازه اقامت استاندارد برای مدتی معتبر است و قابل تمدید است.


شرایط اخذ ویزای آلمان از طریق ازدواج

در این مقاله به توضیح کلی شرایط دریافت اقامت آلمان از راه ازدواج میپردازیم...

قانون دوبلین چیست؟

هنگامی که شما به عنوان پناهنده وارد اتحادیه اروپا می‌شوید، نمی توانید انتخاب کنید که در کدام کشور پر...

هر آنچه را که باید در مورد مهاجرت به آلمان بدانید

آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت شناخته شده است...

شرایط کار در آلمان

این مقاله به ارائه اطلاعاتی مربوط به معیارها و قوانین قانونی برای خارجیانی که می خواهند بخشی از نیرو...