×

انگیزه نامه|دانلود انگیزه نامه|دانلود نمونه انگیزه نامه تحصیلی|دانلود نمونه انگیزه نامه شغلی|انگیزنامه تحصیلی چیست|انگیزنامه چیست|نمونه انگیزه نامه|مهاجرت| مهاجرت آسان | تحصیل در کانادا| هزینه های تحصیل در کانادا | ادامه تحصیل در کانادا| اخذ ویزای تحصیلی کانادا |ویزای تحصیلی

چگونه یک انگیزه نامه موفق بنویسیم/SOP

یکی از مدارکی که در هر پرونده تحصیلی الزاما بایستی به شکل صحیح تنظیم و ارسال شود، انگیزه نامه/SOP است.
انگیزه نامه/SOP و محتوای آن در اپلیکیشن شما اهمیت زیادی دارد ولی درجه ان در نوع پرونده شما متغیر است.
انگیزه نامه نوشته شده بایستی منسجم و مناسب باشد. این دو نکته را فراموش نکنید.
1-  انگیزه نامه/SOP همان رزومه شما نیست .
2-  انگیزه نامه/SOP چیزی نیست که بتوانید آنرا در عرض یک روز بنویسید.

قانون اساسی در نگارش انگیزه نامه این است که بدانید چه چیزی و چگونه در انگیزه نامه/SOP نوشته شود.
هر فرد وشرایط شخصی وی انگیزه های مختص به خود دارد که البته با توجه تجربه ، ایده و دانش افراد میتواند به شکلهای مختلف نوشته شود. رعایت چند نکته در نگارش انگیزه نامه/SOP  بسیار مهم است که در 5 قدم به نحوه نگارش یک انگیزه نامه/SOP موفق میپردازیم.

قدوم اول : لیستی از تمام آنچه که دوست دارید در انگیزه نامه/SOP خود بنویسید، آماده کنید.

انگیزه نامه/SOP شما ممکن است تبدیل به متنی طولانی شود ولی قبل از نگارش انگیزه نامه/SOP خود فکر کنید و لیستی از آنچه که لازم است را تهیه کنید .یک انگیزه نامه/SOP ایده آل این امکان را به شما میدهد تا بتوانید بخشهای مهم زندگی و همینطور اهداف و انگیزه های خود را به صورت مختصر به مخاطب منتقل کنید بنابراین موارد زیادی برای بیان در انگیزه نامه/SOP وجود دارد و دانستن  اینکه دقیقا درمورد چه چیزی صحبت کنید و در محتوای انگیزه نامه خود قرار دهید،  لازمه کار است.
یک برگه خالی بردارید و تمام چیزهایی که فکر میکنید مناسب انگیزه نامه/SOP است را لیست کنید. لیستی از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و البته دوره ها یا حوادثی که در زندگی شما رخ داده و احتمالا تمایل دارید تا در انگیزه نامه/SOP خود آن را بیان کنید.
در این مرحله به یاد داشته باشید از هر اتفاق یا حادثه ای در یادداشت خود، بنویسید حتی اگر غیر معمول یا غیر مربوط  باشند و نگران  نباید ها در نگارش انگیزه نامه نباشید.


قدم دوم :  به انگیزه نامه/SOP خود جهت و قالب دهید.

انگیزه نامه شما باید یک ساختار یا تم داشته باشد. منظور از تم این است که در انگیزه نامه/SOP، شما باید سعی کنید  دقیقا روی برنامه مشخصی تمرکز کنید. ممکن است در مورد همه چیز در انگیزه نامه/SOP نوشته شود ولی این شما هستید که تصمیم میگیرید قالب انتخابی انگیزه نامه/SOP شما چگونه به سمت اهداف شما پیش رود.
تصور کنید در حال بیان داستان زندگی خود هستید،فکر کنید از کدام یک از اتفاقها باید شروع کنید.این اتفاق ممکن است مورد خاصی باشد که شما را به کار یا هدفی علاقه مند کرده است.یا دلایلی که در محیط کاری خود تجربه کرده اید و هم اکنون تصمیم گرفته اید تا در مسیری جدید یا مشابه قدم بردارید. ساختار انگیزه نامه/SOP شما باید با رشته مورد نظر تان پیوند داشته باشد. پس به ساختار و محتوای انگیزه نامه خود مطابق با رشته و مقطع مورد نظر خیلی توجه کنید.
انتخاب تم و ساختار در انگیزه نامه/SOP بسیار مهم است و راحت ترین روش، پیدا کردن نقطه روشنی در زندگی شماست که شما را در هدف و خواسته تان یاری کرده است.


قدم سوم :  لیست خود را فیلتر کنید.

در قدم سوم شما بایستی به لیست قبلی خود رجوع کرده و با توجه به ساختار مشخص شده، لیست خود را فیلتر کنید. موارد غیر مهم و غیر مرتبط با تم را حذف کنید.دقت کنید، این مرحله بسیار مهم است تا بتوانید نکاتی که در انگیزه نامه/SOP لازم است را مشخص کنید و مهمتر اینکه چه نکاتی نوشته نشوند.
با توجه به ارتباط تم انگیزه نامه با دوره یا رشته مورد نظر، انگیزه نامه ها بسیار متنوع هستند.برای مثال یک انگیزه نامه مربوط به دوره مدیریت با انگیزه نامه مربوط به دوره پزشکی باید متفاوت باشد. همانطور که یک انگیزه نامه/SOP دوره زبان با انگیزه نامه/SOP مقطع دکتری کاملا متفاوت است.

قدم چهارم : درمورد دانشگاهها زیاد مطالعه کنید.

 شما بایستی در مورد دانشگاهها، دوره ها و رشته های ارائه شده، زمانبندی های دانشگاهها و مراکز آموزشی، فرهنگ و سیاستهای آموزشی که با اهداف شما در انتخاب آن دانشگاه و رشته مناسب است، اطلاعات کامل داشته باشید تا بتوانید ساختار درست را انتخاب کنید.
در رشته های پژوهش محور(research-based)  بسیار مهم است که شما نام  و دامنه فعالیتهای یکی از اساتید یا اعضای علمی دانشکده مرتبط را که در حال حاضر در آن مرکز مشغول به فعالیت است را وارد کنید. به یاد داشته باشید،حتی اگر این مساله الزامی نباشد، باز به شما کمک خواهد کرد تا عملکرد بهتری نسبت به تیم پژوهش دانشکده مورد نظر خود و دریافت تایید آنها در طول درخواست و همینطور طول تحصیل داشته باشید. جستجو و اطلاعات کافی  در خصوص دانشگاهها و دانشکده ها از سوی اساتیدی که پرونده شما را مطالعه میکنند، بسیار مورد توجه است و حتما توصیه میشود.


قدم پنجم :  انگیزه نامه/SOP خود را بخوانید، بنویسید، بخوانید، اصلاح کنید و دوباره بخوانید.

پس از تکمیل کار، زمان این فرا رسیده تا آن را بنویسید. ما هرگز توصیه نمی کنیم اولین نوشته خود را به عنوان انگیزه نامه نهایی، ارایه دهید. بسیار مهم است که انگیزه نامه/SOP را پس از نگارش بارها مطالعه کنید.ممکن است بیشتر از 3 یا 4 مورد اصلاحات جدیدی نداشته باشید ولی مطالعه انگیزه نامه/SOP حداقل یک بار، یک  باید است حتی اگر ساختار انگیزه نامه شما تغییر نکند، نکات گرامری، دیکته و نکات نگارشی حتما باید کنترل و به صورت دقیق رعایت شوند.
هرگز نسبت به رعایت نکات نگارشی در گزارشها و انگیزه نامه ی خود، بی اعتنا نباشید و با صرف زمان نه چندان زیادی برای  اصلاح و ویرایش انگیزه نامه خود، دلیلی برای ارائه یک انگیزه نامه با غلط های متداول ندارید.
توصیه می کنیم تا انگیزه نامه/SOP خود را با فاصله یک یا دو روز مطالعه کنید.در این شرایط ذهن شما برای تولید یا  اصلاح آماده تر است. فراموش نکنید انگیزه نامه ایده آل شما باید مطابق با  پیشرفت شغلی -تحصیلی و  اهداف شما نوشته شود.

 برای دانلود انگیزه نامه ها بر روی عکس های زیر کلیک کنید.

نمونه انگیزه نامه Aنمونه انگیزه نامه Bنمونه انگیزه نامه C

نمونه انگیزه نامهEنمونه انگیزه نامه Fنمونه انگیزه نامه G

جهت بررسی شرایط خود برای اخذ ویزای توریستی ، تحصیلی و اقامت در اروپا و کانادا، میتوانید فرم‌ارزیابی را در وبسایت ما تکمیل کنید.
با ما در ارتباط باشید


09051215001  : مشاوره ویزا
E-Mail: info@angelflight.ir 


بهترین جشن های کریسمس در کدام شهرهای دنیا برگزار میشود؟

نزدیک شدن به روز میلاد حضرت عیسی و شب سال نوی میلادی اتفاق مبارکی است که چهره‌ی شهرهای دنیا را در ای...

اطلاعاتی درباره مالیات در کانادا

آیا تاکنون فکر کرده اید که قانون مالیات بر درآمد برای کانادا چیست؟

سیستم اکسپرس انتری (شماره2)

یکی از روش های مهاجرت به کانادا ، مهاجرت به کانادا از طریق تخصص است به عنوان یک نیروی کار ماهر و یا...

مهاجرت از طریق تخصص در استان کبک

در این مقاله به بررسی روشهای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کبک پرداخته ایم...

دعوت نامه ویزای کانادا

دعوت نامه در حقیقت نوعی تضمین شخصی از طرف شخص دعوت کننده به کنسولگری می باشد..

ویزای خود اشتغالی کانادا

برنامه افراد شاغل به افراد اجازه می دهد تا بطور دائم به عنوان یک فرد شاغل به کانادا مهاجرت کنند...

معرفی شهروندان موفق ایرانی مقیم کانادا

در این مقاله به 9نفر از چهره های موفق ایرانی که در کانادا زندگی میکنند اشاره شده است...

روش های مهاجرت به کانادا

مجموعه پرسش و پاسخ های این مقاله از مهمترین سوالات در حیطه مهاجرت و ویزای کانادا هستند...

راه های مهاجرت به کانادا از طریق تجارت

کانادا تشخیص می دهد که اقتصاد موفق آن ، تا حدود زیادی ، نتیجه سرمایه گذاری های بین المللی است.

انتخاب جاستین ترودو به عنوان نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو پس از انتخابات فدرال این کشور در چهلمین دوره انتخاباتی ، به عنوان نخست وزیر كانادا در د...