×

این متن در مورد کلیات استرالیا  می باشد.

کلیات استرالیا

Australia

 

الف) کلیات استرالیا:

وسعت: 7،692،024 کیلومتر مربع

جمعیت (فوریه 2020): 25،764،100 نفر

زبان رسمی: انگلیسی

واحد پول: دلار استرالیا (AUD) = 693/0 دلار آمریکا

تعداد ایالت: 6 ایالت (State) و 2 قلمرو (Territory)  

پایتخت: کانبرا

شهرهای مهم: سیدنی، ملبورن، آدلاید، بریزبین و پرت

سال استقلال: 1901

نوع حکومت: پارلمانی فدرال + سلطنت مشروطه

نشانی سفارت استرالیا در ایران: تهران، زعفرانیه، خ بهار، خ یکتا، پ 11

تلفن سفارت استرالیا: 02172068666

ب) تقسیمات کشوری استرالیا:

استرالیا دارای 6 ایالت (State) و 2 قلمرو (Territory) است، که به ترتیب جمعیت عبارتند از:

  • ایالت نیو ساوث ولز (New South Wales): با جمعیت 6،889،100 نفر پرجمعیت ترین ایالت استرالیا بوده و مرکز آن شهر سیدنی (Sydney) می باشد که بعد از بریزبین دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود. دانشگاه سیدنی بهترین دانشگاه این شهر و یکی از بهترین ها در قاره اقیانوسیه لقب گرفته است.

این ایالت در جنوب شرقی استرالیا بوده و از شمال به ایالت کوئینزلند، از غرب به ایالت استرالیای جنوبی، از جنوب به ایالت ویکتوریا و از شرق به اقیانوس آرام محدود است. نکته جالب این است که قلمرو پایتختی استرالیا که کانبرا پایتخت این کشور در آن است، کاملاً در داخل ایالت نیوساوث ولز محاط شده است. مساحت این ایالت 809،444 کیلومترمربع تخمین زده شده است. شهرهای نیوکسل (Newcastle) و ولنگونگ (Wollongong) از دیگر شهرهای مهم این ایالت می باشند. از دانشگاه های معتبر این ایالت می توان به دانشگاه سیدنی (که به همراه دانشگاه ملبورن همواره بهترین دانشگاه این قاره محسوب می شود)، دانشگاه نیوساوث ولز، دانشگاه فنی سیدنی، دانشگاه مک کواری و دانشگاه ولنگونگ اشاره کرد.

  • ایالت ویکتوریا (Victoria): با جمعیت 5،547،527 نفر در رده دوم قرار دارد. مرکز آن شهر ملبورن (Melbourne) بوده که پرجمعیت ترین شهر استرالیا می باشد و دانشگاه ملبورن دانشگاه اول این شهر و در حال حاضر استرالیا بوده است.

این ایالت از شمال به ایالت نیوساوث ولز از غرب به ایالت استرالیای جنوبی و از بقیه جهات به دریاهای آزاد متصل است. مساحت این ایالت 237،629 کیلومتر مربع بوده که کوچکترین ایالت استرالیا محسوب می شود. به همین دلیل، پرتراکم ترین ایالت این کشور نیز به حساب می آید. دیگر شهرهای مهم این ایالت، شهرهای جیلانگ (Geelong)، بالارات (Ballarat)، بندیگو (Bendigo) و لاتروپ سیتی (La Trobe City) می باشند. دانشگاه ملبورن، دانشگاه موناش، دانشگاه آر.ام.آی.تی (RMIT)، دانشگاه دیکن، دانشگاه لاتروب و دانشگاه ویکتوریا از دانشگاه های مهم و معتبر این ایالت محسوب می شوند.

  • ایالت کوئینزلند (Queensland): با جمعیتی حدود 4،516،361 نفر در رده سوم ایالات استرالیا از جهت جمعیت قرار دارد. مرکز آن شهر بریزبین (Brisbane) بزرگترین شهر استرالیا می باشد. دانشگاه کوئینزلند، بهترین دانشگاه این شهر است.

این ایالت از غرب به قلمرو سرزمین شمالی، از جنوب غربی به ایالت استرالیای جنوبی، از جنوب به نیوساوث ولز و از جهات شمال و شرق به اقیانوس آرام محدود می گردد. مساحت این ایالت 1،852،642 کیلومتر مربع بوده که کمی بیشتر از مساحت ایران است. از شهرهای مهم این ایالت می توان به گلدکست (Gold Coast)، سان شاین کست (Sunshine Coast)، تاونزویل (Townsville) و توومبا (Toowoomba) اشاره کرد. دانشگاه کوئینزلند (که در حال حاضر سومین دانشگاه برتر استرالیا می باشد)، به همراه دانشگاه فنی کوئینزلند، دانشگاه جیمز کوک و دانشگاه کوئینزلند جنوبی از دانشگاه های مهم این ایالت به حساب می آیند.

  • ایالت استرالیای غربی (Western Australia): با جمعیتی بالغ بر 2،296،411 نفر چهارمین ایالت استرالیا از نظر جمعیت است. مرکز آن شهر بندری پرت (Perth) می باشد که چهارمین شهر بزرگ استرالیا لقب گرفته است. دانشگاه استرالیای غربی، دانشگاه اول این شهر است.

این ایالت از شرق به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت استرالیای جنوبی، از شمال و غرب به اقیانوس هند و از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی محدود شده است. مساحت این ایالت 2،645،615 کیلومتر مربع بوده که تقریباً یک سوم وسعت استرالیا می باشد. از شهرهای مهم این ایالت، می توان به مندورا (Mandurah)، بانبری (Bunbury)، آلبانی (Albany) و جرالدتون (Geraldton) اشاره کرد. دانشگاه استرالیای غربی، دانشگاه مرداک (Murdoch)، دانشگاه ادیث کووان (Edith Cowan) و دانشگاه کرتین (Curtin) از دانشگاه های مهم ایالت استرالیای غربی می باشند.

  • ایالت استرالیای جنوبی (South Australia): با جمعیت 1،644،642 نفر در رتبه بعدی قرار دارد. مرکز آن شهر آدلاید (Adelaide) است و دانشگاه آدلاید، دانشگاه اول این شهر است.

این ایالت با تمام ایالت ها به جز تاسمانی (که در واقع یک جزیره است)، مرز مشترک دارد. از شمال به قلمرو سرزمین شمالی، از غرب به استرالیای غربی، از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از شرق به ایالت های ویکتوریا و نیوساوث ولز و از شمال شرقی به کوئینزلند محدود می شود. مساحت آن 1،043،514 کیلومتر مربع بوده و چهارمین ایالت بزرگ استرالیا می باشد. شهرهای ماونت گمبیر (Mount Gambier)، گاولر (Gawler)، وایالا (Whyalla) و بندر آگوستا (Port Augusta) بعد از آدلاید از شهرهای مهم این ایالت محسوب می شوند. دانشگاه آدلاید به همراه دانشگاه استرالیای جنوبی و دانشگاه فلیندرز از دانشگاه های این ایالت به حساب می آیند.

  • ایالت تاسمانیا (Tasmania): با جمعیت 507،626 نفر کم جمعیت ترین ایالت استرالیا می باشد. مرکز آن شهر بندری هوبارت (Hobart) بوده و دانشگاه تاسمانیا دانشگاه معروف و اول این شهر است.

این ایالت به صورت یک جزیره در بخش جنوب شرقی استرالیا قرار گرفته که از شمال به وسیله تنگه باس (Bass Strait) از استرالیا و به بیان بهتر از ایالت ویکتوریا جدا می شود. از شرق به دریای تاسمانی و از بقیه جهات به اقیانوس منجمد جنوبی محدود شده است. مساحت آن 90،758 کیلومتر مربع است که آن را به کوچکترین ایالت استرالیا بدل کرده است. شهرهای لانسستون (Launceston)، دوونپورت (Devonport) و برنی (Burnie) از دیگر شهرهای این ایالت می باشند. دانشگاه تاسمانی تنها دانشگاه معتبر این ایالت نام دارد.

  • قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory): جمعیت آن 358،894 نفر می باشد. مرکز آن کانبرا (Canberra) که در واقع پایتخت استرالیا نیز می باشد، نام دارد. دانشگاه ملی استرالیا دانشگاه اول این شهر و یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا نامیده می گردد.

این قلمرو در واقع یک بخش کوچک در دل ایالت نیوساوث ولز می باشد و با هیچ ایالت دیگری هم مرز نیست. شاید به ندرت بشود نمونه این نوع تقسیم بندی را در بقیه نقاط دنیا پیدا کرد. البته دلیل آن به خاطر وجود شهر کانبرا در این قلمرو است که آن را از بقیه ایالت جدا کردند. نکته جالب این است که این قلمرو در ابتدا (حدود 120 سال پیش) جزء ایالت نیوساوث ولز بود که پس از تشکیل دولت فدرال در سال 1901، این سرزمین از نیوساوث ولز جدا شد و به دولت فدرال برای ساخت پایتختی جدید تحویل شد. مساحت این قلمرو فقط 2،358 کیلومتر مربع است که تقریباً 35% آن را پایتخت در برگرفته است. دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه کانبرا از دانشگاه های قوی و معتبر پایتخت سرزمین کانگوروها می باشند.

یکی از خصوصیات منحصربفرد شهرهای کشور استرالیا این است که تمام شهرهای بزرگ و پرجمعیت آن (به جز کانبرا) بندری هستند که این موضوع در نوع خود شاید کم نظیر و یا حتی بی نظیر باشد. به همین دلیل می توان گفت شهر کانبرا بزرگترین شهر غیر بندری استرالیا می باشد.

  • قلمرو شمالی (Northern Territory): کم جمعیت ترین سرزمین استرالیا با جمعیتی حدود 229،675 نفر بوده که با توجه به وسعت آن که 1،420،970 کیلومتر مربع است، کم تراکم ترین بخش استرالیا نامیده می شود. از این جمعیت بیش از یک چهارم آن را بومیان استرالیا تشکیل داده که بالاترین نسبت حضور بومیان در این کشور است. اگر قلمرو پایتختی استرالیا را که یک بخش کوچک در دل یک ایالت است را به دلیل آنکه خیلی مشخصات یک ایالت مستقل را ندارد، کنار بگذاریم می توان گفت که قلمرو شمالی تنها بخش جداشونده این کشور است که مشخصات ظاهری یک ایالت را داشته ولی به عنوان ایالت شناخته نشده است و حقوق یک ایالت کامل را ندارد. مرکز این قلمرو، شهر داروین است و دانشگاه چارلز داروین مهمترین دانشگاه آن می باشد.

این قلمرو از شمال به اقیانوس هند، از غرب به استرالیای غربی، از جنوب به استرالیای جنوبی و از شرق به ایالت کوئینزلند محدود شده است. از دیگر شهرهای مهم آن می توان به آلیس اسپرینگز (Alice Springs)، پالمرستون (Palmerston) و لیچفیلد (Litchfield) اشاره کرد. دانشگاه چارلز داروین تنها دانشگاه معتبر این قلمرو نامیده می شود.

 


تهیه و تنظیم: آیدین تشویقی
کارشناس ارشد مهاجرت و ویزا
0912-9736100
 

                                         


بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه تحصیلی و انواع آن

تعریف و انواع بورسیه تحصیلی و روشهای رسیدن به بورسیه توضیح داده می شود

تحصیل در رشته دندانپزشکی استرالیا

چطور وارد رشته دندانپزشکی شوند و هزینه تحصیل در آن

تحصیل در رشته پزشکی استرالیا

توضیح رشته پزشکی و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا

تحصیل در دانشگاه های استرالیا

اطلاعات مربوط به نوع تحصیل در دانشگاههای استرالیا و مقاطع موجود و شهریه حدودی مقاطع

تحصیل در مدارس استرالیا

توضیح در مورد مدارس و انواع آن در استرالیا

تحصیل در استرالیا

دلایلی که برای تحصیل به استرالیا مهاجرت می کنند

25 شهر برتر دنیا برای زندگی

شهرهای برتر دنیا برای زندگی از نقطه نظرات مختلف بررسی شده است.

دلایل مهاجرت به استرالیا

نکات مثبت کشور استرالیا و فاکتورهایی که به مهاجرت ختم می شوند.

10 دلیل برای تحصیل در نیویورک

اطلاعاتی در مورد تحصیل در نیویورک

Error
Whoops, looks like something went wrong.